Biuro Edukacji Kosmicznej Centrum Nauki Kopernik zaprasza w środę 20 lipca o godzinie 18.00 na spotkanie z cyklu „O kosmosie przy kawie”. Uczestnicy porozmawiają o programach, aplikacjach i grach o tematyce kosmicznej, które można wykorzystać w pracy edukacyjnej.
Spotkanie odbywa się online. Wymagane jest wcześniejsze zapisanie się przez formularz.
Wszechświat można obserwować za pomocą teleskopów i misji kosmicznych bądź obejrzeć jego wizualizacje na ekranie komputera. Jest coraz więcej programów, które umożliwiają przedstawienie zaćmienia Słońca, które będzie widoczne daleko od nas, na przykład w Ameryce Południowej, pokaz aktualnego wyglądu nieba nad naszymi głowami albo prezentację wirtualnego układu planet i obserwowanie ich zachowania. Takie narzędzia pomagają zobrazować procesy zachodzące we Wszechświecie, co ułatwia ich zrozumienie dzieciom i młodzieży.
Istnieją też programy, w których uczniowie i uczennice mogą pozyskiwać dane do analizy, pomocne w realizacji własnych projektów naukowych. Warto poznać możliwości i pomóc zespołom uczniowskim wziąć udział w takich inicjatywach. Często są to projekty cykliczne, umożliwiające pracę w międzynarodowych zespołach. Wielokrotnie kończą się one odkryciem komety lub wsparciem naukowców w pracy międzynarodowej. Biuro ESERO w Centrum Nauki Kopernik (CNK) zachęca, by sięgać po programy, aplikacje i gry o tematyce kosmicznej – do celów edukacyjnych są całkowicie bezpłatne.
Uczestnicy spotkania porozmawiają o:
- aplikacjach o tematyce kosmicznej wartych wykorzystania w edukacji (dodatkowo odbędą się miniwarsztaty z wykorzystaniem aplikacji);
- wybranych scenariuszach lekcji, opracowanych dla różnych poziomów edukacyjnych, w ramach których pojawia się programowanie w kontekście kosmicznym (na poziomie szkół ponadpodstawowych i podstawowych);
- kosmicznych konkursach dla dzieci i młodzieży;
- kosmicznych aktywnościach dla osób zajmujących się edukacją.
Czytaj więcej:
Opracowanie: ESERO / Elżbieta Kuligowska
Źródło: Centrum Nauki Kopernik