Przejdź do treści

Obłoki srebrzyste widoczne już nad Polską

Obłoki srebrzyste
Rozpoczął się dobry okres na obserwację obłoków srebrzystych - rzadkiego rodzaju chmur występujących w mezosferze. Przykładowo 12 czerwca były widoczne nad Bałtykiem. Zachęcamy wszystkich pasjonatów patrzenia w niebo do próby ich obserwacji. Jeśli uda się Wam wypatrzeć obłoki srebrzyste i zrobić zdjęcie lub nagrać filmik, możecie je przesłać do Uranii.

Obłoki srebrzyste to obiekty, które jako pierwszy zaobserwował rosyjski astronom polskiego pochodzenia Witold Ceraski. Są chmury, które znajdują się mezosferze Ziemi około 75–85 km nad jej powierzchnią. Obłoki srebrzyste można obserwować każdego roku zazwyczaj od połowy czerwca aż do prawie końca sierpnia. Składnikiem tych obiektów jest para wodna, która osadza się wokół spalonych meteorów, ale również mogą to być też i gazy wylotowe z silników wystrzeliwanych na orbitę rakiet.

Obłoki srebrzyste najczęściej obserwuje się w pasie pomiędzy 50° i 70° (północnej i południowej szerokości geograficznej). Szansa na ich dostrzeżenie zdarza się mniej więcej godzinę po zachodzie Słońca (lub przed wschodem), gdy Słońce jest schowane około 10 stopni pod horyzontem. Najczęściej znajdują się nad północno-zachodnim horyzontem i tam też zalecamy ich szukać.

Wszystkich pasjonatów obłoków srebrzystych zapraszamy do obserwacji i fotografii. Przy okazji przypominamy, że uzyskane fotografie można przysłać do "Uranii" (na adres portal@urania.edu.pl).

Autor: Adam Tużnik

Na zdjęciu:
Obłoki srebrzyste widoczne w Polsce. Fot. Piotr Majewski / radio-teleskop.pl.


Reklama