Przejdź do treści

Obrączkowe zaćmienie Słońca w Afryce i Azji

Zaćmienie Słońca 20 maja 2012 r.

W niedzielę 21 czerwca nastąpi obrączkowe zaćmienie Słońca. Zjawisko nie będzie widoczne w Polsce. Jedynie na skraju Bieszczad będzie można zobaczyć zaćmienie częściowe o bardzo małej fazie.

Pas zaćmienia obrączkowego przebiegnie przez środkową Afrykę, skraj Półwyspu Arabskiego, Pakistan, Indie, Chiny, Tajwan i Ocean Spokojny.

W przypadku Polski, jeśli wybierzemy się na południowo-wschodni kraniec Bieszczadów, będziemy mogli zobaczyć zaćmienie częściowe o fazie 0,006. Zacznie się ono o godz. 7.38, a zakończy o 7.53.

Do obserwacji zaćmienia częściowego o tak małej fazie niezbędny będzie teleskop z filtrem słonecznym albo z ekranem do rzutowania obrazu Słońca. Przypominamy, że nie wolno patrzeć przez teleskop na Słońce, jeśli instrument nie jest odpowiednio wyposażony (w stosowne filtry).

Zaćmienie obrączkowe różni się od całkowitego tym, że gdy tarcza Księżyca wejdzie całkowicie na tarczę Słońca, jest od niego trochę mniejsza, przez co dookoła widać jasną obrączkę. Rozróżnia się też tzw. zaćmienia hybrydowe, czyli obrączkowo-całkowite. W takim przypadku w centralnej części pasa zaćmienia obserwuje się zaćmienie całkowite, ale nieco dalej widać zaćmienie obrączkowe.

Zaćmienia obrączkowe stanowią 33,2% zaćmień Słońca, całkowite 26,9%, hybrydowe 4,8%, a pozostałe 35,2% to zaćmienia częściowe.

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

 

Na zdjęciu: Zaćmienie Słońca 20 maja 2012 roku sfotografowane w Red Bluff w Kalifornii. Widać zaćmienie częściowe oraz obrączkowe. Źródło: Brocken Inaglory/Wikipedia.

 

 

Reklama