Przejdź do treści

W Koszalinie kończy się budowa obserwatorium astronomicznego

Artystyczna wizja obserwatorium, które powstaje w Koszalinie
Nadchodzi dobry czas dla miłośników astronomii w Koszalinie. Obserwatorium astronomiczne w tym mieście jest na realizacyjnym finiszu - jego otwarcie możliwe jest do końca tegorocznych wakacji.

W Koszalinie przy Zespole Szkół nr 10 im. Bolesława Chrobrego dobiega końca budowa obserwatorium astronomicznego. W regionalnej prasie pojawiły się informacje o możliwości otwarcia tego obiektu jeszcze w trakcie tegorocznych wakacji. Po pełnym jego wyposażeniu będzie to obiekt ogólnodostępny. Jego aktywność ma być realizowana m.in. w ramach działalności Pałacu Młodzieży. W tej sięgającej swoją historią początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku placówce oświatowo-wychowawczej ma powstać specjalna sekcja dla uczniów, miłośników astronomii z całego miasta.

Koszalińskie obserwatorium astronomiczne to efekt działań jakie zapoczątkował w 2014 roku Paweł Iwanek. Ten lokalny miłośników astronomii, z zawodu lekarz stomatolog, zgłosił projekt "Obserwatorium astronomiczne Koszalin" do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego miasta przewidzianego na 2015 rok. W głosowaniu projekt poparło 3820 osób .

Działania zmierzające do realizacji tej inicjatywy ujawniły jej projektowe niedoszacowanie. Władze Koszalina, chcąc uniknąć znaczącego zubożenia funkcjonalnego obiektu, postanowiły zwiększyć około trzykrotnie budżet projektu. Za kwotę około 1,45 mln złotych wykonawca zobowiązał się przygotować i zagospodarować docelowo teren na którym już wkrótce głównym elementem ma być parterowy budynek wyposażony w obsługiwaną automatycznie kopułę astronomiczną o średnicy 5,5 m wraz kompletnym wyposażeniem obserwacyjnym przystosowanym również do pracy zdalnej. Niezbędny sprzęt komputerowy i multimedialny do prowadzenia aktywności w obszarze edukacji i popularyzacji wiedzy dostępny będzie w wydzielonej pracowni oraz w sali dydaktycznej o powierzchni odpowiedniej dla około 30 osób. Taras obserwacyjny, schodołaz gąsiennicowy dla niepełnosprawnych do niektóre elementy, które mają czynić obiekt bardziej przyjaznym dla mieszkańców Koszalina i ich gości. Władze miasta przewidując wzrost zainteresowania astronomią planują wzbogacenie infrastruktury o wolnostojącą kopułę astronomiczną. Ma być posadowiona na terenie przyległym do budynku obserwatorium, a budowa jej fundamentów jest elementem realizowanego aktualnie zlecenia inwestycyjnego.

Kopuła obserwacyjna dla mieszkańców Koszalina to nic nowego. Do jej widoku przyzwyczaili się, albowiem od wielu lat  obserwatorium astronomiczne znajduje się na dachu internatu zlokalizowanej w tym miejscu szkoły tzw. samochodówki. Niestety obserwatorium zbudowane dawniej, ówczesnymi metodami gospodarczymi, ze względu na zły stan techniczny od wielu lat nie jest już miejscem aktywnym a jedynie ciekawostką architektoniczną.

Miejmy nadzieję, że określane często jako szkolne, nowe obserwatorium astronomiczne będzie szczególnie dla dzieci i młodzieży aktywnym miejscem spotkań z astronomią.

Więcej informacji:

Źródło:
Urząd Miejski w Koszalinie 
Głos Koszaliński 
Zespół Szkół nr 10 im. Bolesława Chrobrego w Koszalinie

Ilustracja: Artystyczna wizja obserwatorium Żródło: Urząd Miejski w Koszalinie

Reklama