Przejdź do treści

Obserwatorium La Silla zasilane będzie zieloną energią

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) i Enel Green Power ogłosiły, że wprowadziły do użytku elektrownię słoneczną fotowoltaiczną w La Silla w północnym Chile. Uroczysta inauguracja odbyła się w sali gimnastycznej w La Silla, z której widać nową elektrownię.

Dyrektor Generalny ESO, Tim de Zeeuw, podkreślił znaczenie tej inwestycji dla ESO: "Nowa elektrownia będzie w znacznym stopniu przyczyniać się do zdecydowanych działań ESO, aby zmaksymalizować zrównoważone wykorzystywanie zasobów w swoich obiektach. Wydaje się szczególnie odpowiednie, aby obserwatorium astronomiczne czerpało moc bezpośrednio ze światła słonecznego. Dziękuję wszystkim zaangażowanym za doprowadzenie tego projektu do końca."

Całkowita moc nowego obiektu wynosi 1,7 MW. Jego roczna produkcja wyniesie około 4,75 GWh, która zostanie dostarczona do Centralnego Okręgu połączonego z systemem w Chile (SIC). Roczna produkcja z instalacji solarnej jest równoważna dla potrzeb elektroenergetycznych około 2000 gospodarstw domowych i stanowi zapotrzebowanie na ponad 50% rocznego zużycia energii przez obserwatorium.

Czysta energia generowana przez zakład pozwala na uniknięcie emisji odpowiadającej 2000 ton dwutlenku węgla. Instalacja farmy solarnej w La Silla jest częścią programu Zielone ESO. Szereg ambitnych inicjatyw ESO bierze również udział w zmniejszaniu oddziaływania na środowisko poprzez prowadzenie w tym kierunku różnych związanych z tą działalnością projektów.

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) wkracza w przyszłość, dążąc jednocześnie do zrównoważonych źródeł energii dla wszystkich swoich terenów, w tym Cerro Armazones - blisko Cerro Paranal - miejscu gdzie stanie Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski (E-ELT).

Chilijski rząd również dąży do zwiększania udziału w produkcji energii wykorzystywanej przez niekonwencjonalne źródła odnawialnej energii. Planowana osiągalna wartość w Chile w 2020 roku, to 25% z możliwą wartością docelową wynoszącą około 30% w 2030 r.

Źródło: ESO

Opracował:
Adam Tużnik

Więcej informacji:
Green Power Comes to La Silla

Na ilustracji:
Elektrownia fotowoltaiczna w La Silla w północnym Chile. Źródło: ESO

Reklama