Przejdź do treści

Odkryto młode, jasne galaktyki

Fragment przeglądu nieba wykonanego przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Otrzymane zdjęcie jest wynikiem złożenia obserwacji w zakresie widzialnym i podczerwonym. Czerwonymi okręgami oznaczone zostały nowoodkryte galaktyki, których powstanie naukowcy szacują na około 500 milionów lat po Wielkim Wybuchu. Źródło: NASA

Należące do NASA kosmiczne teleskopy Hubble'a i Spitzera połączyły swe siły w poszukiwaniach czterech wyjątkowo jasnych galaktyk, których wiek sięga 13 miliardów lat, czyli pojawiły się około 500 milionów lat po Wielkim Wybuchu. Teleskop Hubble'a wcześniej odkrywał tak odległe galaktyki, ale astronomowie byli zaskoczeni, że udało się znaleźć obiekty, które są jaśniejsze około 10-20 razy niż te dotychczas odkryte.

We wnętrzach tych małych galaktyk powstaje bardzo wiele gwiazd, którym to właśnie zawdzięczają swoją dużą jasność. W najjaśniejszej z takich  galaktyk gwiazdy powstają około 50 razy szybciej niż w Drodze Mlecznej. Chociaż te małe galaktyki są prawie 20 razy mniejsze od Drogi Mlecznej, każda zawiera prawdopodobnie około miliarda gwiazd!
Astronomowie byli bardzo zaskoczeni wynikami obserwacji. Udało im się odkryć 4 galaktyki w jednym z dwóch przeglądów GOODS (ang. Great Observatories Origins Deep Survey), a co ważne znajdują się one w tym samym obszarze wczesnego Wszechświata.

Galaktyki zostały najpierw wykryte przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a, dzięki czemu udało się oszacować ich rozmiary i tempo formacji gwiazdowej. Następnie, na podstawie obserwacji teleskopem Spitzera, astronomowie oszacowali całkowitą masę gwiazd, dzięki pomiarom całkowitej jasności  galaktyki. To pierwszy taki przypadek, gdy naukowcom udało się zmierzyć masę tak odległego obiektu. Badacze podkreślają również, że otrzymane wartości tempa formacji gwiazdowej oraz masy galaktyk są zadziwiające. Wielkości te muszą zostać potwierdzone  przez obserwacje wykonane potężniejszymi teleskopami.

Uważa się, że jasne, młode galaktyki powstają  w wyniku oddziaływania i łączenia się mniejszych bardzo młodych galaktyk, w których formacja gwiazdowa zaczęła się we wczesnym Wszechświecie. Wiele z gwiazd, które narodziły się w tych młodych galaktykach można dziś znaleźć w centrach galaktyk eliptycznych, znaczenie większych niż nasza Droga Mleczna.

Wyniki obserwacji otrzymane przez teleskop Hubble'a i Spitzera stanowią wspaniałą motywację naukową dla nadchodzącego Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. 

 

Źródło: Alicja Wierzcholska | sciencedaily.com

Na zdjęciu: Fragment przeglądu nieba wykonanego przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Otrzymane zdjęcie jest wynikiem złożenia obserwacji w zakresie widzialnym i podczerwonym. Czerwonymi okręgami oznaczone zostały nowoodkryte galaktyki, których powstanie naukowcy szacują na około 500 milionów lat po Wielkim Wybuchu. Źródło: NASA

(Tekst ukazał się pierwotnie w Serwisie edukacyjnym PTA Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama