Przejdź do treści

Odkrywaj Marsa za pomocą nowych aplikacji

przykładowy zrzut ekranu aplikacji Experience Curiosity

Internauci dzięki nowym aplikacjom Mars Trek oraz Experience Curiosity mogą podróżować po Marsie nie wychodząc z domu. Wystarczy dostęp do Internetu oraz komputer lub smartfon i można zacząć eksplorację czerwonej planety.

Wirtualna mapa Marsa w aplikacji Mars Trek dostępna jest w dwóch opcjach 2D oraz 3D. Użyte w nich zdjęcia tworzące wizualizację powierzchni Marsa pochodzą z badań prowadzonych przez ostatnie 50 lat. Widoki marsjańskich struktur prezentowane w wysokiej rozdzielczości pozwalają na poznawanie i studiowanie powierzchni planety z wykorzystaniem przydatnych narzędzi umożliwiających m.in. obserwację zdjęć pochodzących z różnych misji oraz zapoznanie się w opisami historycznych miejsc. Aplikacja przypomina w swoim działaniu inną już bardzo popularna aplikację - Google Earth.

Oprócz funkcji poznawczych, aplikacja spełnia również ważną funkcję naukową. Za pomocą Mars Trek badacze z NASA szukają dogodnego miejsca dla dwóch przyszłych misji marsjańskich - miejsca lądowania dla łazika misji Mars 2020 Rover, który będzie następca Curiosity oraz miejsca lądowania dla wyprawy załogowej planowanej na lata 30-te bieżącego wieku.

Experience Curiosity stanowi narzędzie pozwalające na symulowanie podróży łazikiem Curiosity. Przy użyciu tej aplikacji możemy "sterować" łazikiem i umieszczonymi na nim kamerami obserwując powierzchnię Marsa pod różnymi kątami. Podczas podróży towarzyszy nam narracja, dzięki której możemy dowiedzieć się o szczegółach dotyczących misji Curiosity.

Przedstawione wyżej aplikacje są całkowicie darmowe. Aby korzystać z zastosowanych w nich narzędzi wystarczy dostęp do w miarę aktualnych przeglądarek.

Więcej informacji:
New Online Exploring Tools Bring NASA's Journey to Mars to New Generation

Opracowanie:
Grzegorz Iwanicki

Źródło:
NASA

Na ilustracji: przykładowy zrzut ekranu aplikacji Experience Curiosity. Źródło: NASA/JPL-Caltech.

Reklama