Przejdź do treści

Odnaleziono lądownik Philae!

2 września 2016 roku odnaleziono lądownik Philae, dzięki kamerze OSIRIS skala uzyskanego obrazu wynosi około 5 cm/piksel.

To niebywała niespodzianka, że tuż przed zaplanowanym na 30 września zakończeniem misji, udało się zlokalizować lądownik Philae w odległości 2,7 km. Na uzyskanej fotografii jesteśmy w stanie dostrzec szczegóły podzespołów lądownika.

"Zaledwie miesiąc pozostał misji Rosetta, a my jesteśmy bardzo szczęśliwi, że wreszcie udało nam się sfotografować lądownik Philae, i zobaczyć go w takiej niesamowitej szczegółowości", mówi Cecilia Tubiana z zespołu OSIRIS.

Z odległości 2,7 km rozdzielczość kamery OSIRIS wąskiego kąta wynosi około 5 cm/piksel co jest wystarczające do pokazania szczegółów charakterystycznych Philae, takich jak na przykład stanu w jakim znajduje się aktualnie lądownik, co widać na ostatecznych zdjęciach uzyskanych dzięki misji Rosetta.

30 września orbiter zostanie wysłany w ostatnią jednokierunkową misję w celu zbadania komety z bliska, w tym otwartych dołów w regionie Ma'at, gdzie mamy nadzieję dostrzec kluczowe detale i ujawnią się niezbadane dotąd tajemnice tego regionu komety.

Dalsze informacje na temat poszukiwań, które doprowadziły do odkrycia Philae, wraz z dodatkowymi zdjęciami, będą wkrótce udostępniane ze strony ESA.

Źródło: ESA

Opracował:
Adam Tużnik

Więcej informacji:
Philae found!

Na ilustracji:
Zdjęcie lądownika Philae na powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Źródło: ESA

Reklama