Przejdź do treści

Odnaleziono zagubiony księżyc Neptuna

Najada i inne księżyce Neptuna
Księżyc Najada, który krąży wokół Neptuna, został odkryty przez kamery sondy Voyager 2 w 1989 r. Niestety potem astronomowie go "zgubili". Dzięki analizie archiwalnych zdjęć z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a udało się odnaleźć Najadę, o czym poinformował amerykański Instytut SETI.

Wyniki poszukiwań zostały zaprezentowane 8 października 2013 r. w Denver podczas konferencji sekcji nauk planetarnych Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego. Prezentacji dokonał dr Mark Schowalter, astronom pracujący w Instytucie SETI i mający na swoim koncie odkrycia kilku księżyców w Układzie Słonecznym.

Zagubiony księżyc udało się odnaleźć na serii ośmiu zdjęć wykonanych w grudniu 2004 r. przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a (HST). Zespół kierowany przez Schowaltera musiał jednak zastosować nowe metody analizy obrazów. Najada jest w porównaniu z Neptunem bardzo niewielkim obiektem, na dodatek przy obserwacjach z Ziemi znajduje się zaledwie sekundę łuku od planety. W takiej sytuacji blask Neptuna, dwa miliony razy większy niż Najady, skutecznie utrudniał astronomom obserwacje przez wiele lat.

Odkrycie pokazuje, że w przypadku danych astronomicznych nawet po wyłuskaniu z nich najbardziej oczywistych informacji, dokładniejsza analiza może przynieść nowe odkrycia. W tym przypadku była to analiza archiwalnych zdjęć z HST, które zapewne już wcześniej analizował inny zespół naukowców. Co więcej, dokładnie te same zdjęcia analizował już także zespół Schowaltera, znajdując w lipcu 2013 r. nowy księżyc Neptuna, który otrzymał tymczasowe oznaczenie S/2004 N 1. Naukowcy prowadzili jednak dalsze analizy obrazu i odnaleźli zgubioną Najadę.

Więcej informacji:

Na zdjęciu:
Zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, na którym kółkiem oznaczono księżyc Najada. W centrum zdjęcia umieszczona była przesłona niwelująca blask Neptuna. W jej miejsce wklejono zdjęcie planety uzyskane miesiąc wcześniej. Źródło: NASA/HST/SETI Institute.

Reklama