Przejdź do treści

Odsłonięcie ławeczki pamięci Mieczysława Bekkera w Twierdzy Modlin

Odłonięcie ławki pamięci prof. inż. Mieczysława Bekkera

50 lat temu załoga misji Apollo 15 wylądowała na Księżycu. W tej misji po raz pierwszy użyto łazika księżycowego (Lunar Roving Vehicle). Dziś o godz. 20:00 w Twierdzy Modlin nastąpi uroczyste odsłonięcie ławki prof. inż. Mieczysława Bekkera – konstruktora księżycowego łazika i absolwenta Szkoły Podchorążych Saperów w Modlinie.

30 lipca 1971 r. załoga misji Apollo 15 wylądowała na Księżycu. Po raz pierwszy użyto łazika księżycowego (Lunar Roving Vehicle - LRV) do przemierzania znacznych odległości (np. odległość ponad 27,9 km w misji Apollo 15) i przewożenia transportu o masie 409 kg, w tym dwóch osób. Pojazdy miały lekką konstrukcję, były zasilane za pomocą dwóch baterii 36-woltowych i osiągały prędkość ok. 13 km/h. Najwyższa osiągniętą prędkość LRV to 18 km/h w czasie misji Apollo 17. Łaziki księżycowe były wykorzystane w 3 ostatnich misjach Apollo – 15, 16 i 17.

Prof. inż. Mieczysław Bekker był konstruktorem łazika księżycowego Lunar Roving Vehicle oraz autorem całości rozwiązań technicznych, które zapewniały poruszanie się LRV po Księżycu.

Dziś 30 lipca 2021 o godz. 20:00 w Modlinie w Twierdzy Modlin zostanie odsłonięta zostanie ławka pamięci Mieczysława Bekkera - konstruktora księżycowego łazika i absolwenta Szkoły Podchorążych Saperów w Modlinie (służbę wojskową w tej szkole odbył w latach 1929–1931).

Źródło: POLSA

Paweł Z. Grochowalski

Reklama