W maju tego roku załoga promu Atlantis STS-125 zainstalowała na Kosmicznym Teleskopie Hubble'a tzw. szerokokątną Kamerę 3 - WFC 3 (Wide Field Camera 3). WFC3 jest pierwszym instrumentem, który obserwuje jednocześnie w zakresie podczerwonym, widzialnym i ultrafiolecie. Dzięki niej Teleskop Hubble'a przesłał na Ziemię zdjęcia tysięcy najstarszych galaktyk, jakie kiedykolwiek zaobserwowano.
Wszystkie obiekty na tych fotografiach istniały już miliardy lat przed powstaniem naszego Układu Słonecznego. Większości z nich zapewne już dziś nie ma. Zdjęcia ukazują naszym oczom ciała niebieskie bardziej oddalone od nas w czasie niż cokolwiek, co widzieliśmy dotychczas - powstałe "zaledwie" kilkaset milionów lat po oddzieleniu się materii od promieniowania (tzw. powierzchnia ostatniego rozpraszania). Zdjęcia typu Ultra Deep Field zostały wykonane w podczerwieni w sierpniu br., podczas czterodniowej ekspozycji, trwającej w sumie 173 tysięcy sekund!
Pięć lat wcześniej Kosmiczny Teleskop Hubble'a został w tym samym celu skierowany w dokładnie ten sam rejon nieba, jednak obecne efekty pracy HST są według naukowców bez porównania bardziej owocne.
Źródło | Elżbieta Kuligowska
Na ilustracji: Obraz z Teleskopu Kosmicznego Hubble'a wykonany nową kamerą zamontowaną w maju. Galaktyki widoczne na tym zdjęciu widzimy takimi, jakie były 13.1 miliarda lat temu. Źródło: NASA/ESA/Space Telescope Science Institute
(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)