Rząd odwołał ze stanowiska prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej, profesora Grzegorza Wrochnę. W komunikacie nie podano przyczyn decyzji.
Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk z dniem 11 marca 2025 r. odwołał Grzegorza Wrochnę ze stanowiska prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej - taki komunikat opublikowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W komunikacie nie podano uzasadnienia, ale można przypuszczać, iż jako pretekst posłużył spadek szczątków rakiety Falcon 9 na terenie Polski w lutym tego roku.
W wypowiedziach rzeczniczki prasowej ministerstwa dla mediów jako powód podawane są "nieprawidłowości w wykonywaniu zadań związanych z kierowaniem agencją". Rzeczniczka wskazuje także, iż rozpatrywane są kandydatury na nowego prezesa.
Grzegorz Wrochna objął stanowisko prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej w 2021 roku. Wcześniej był dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych, a także wiceministrem w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W Uranii nr 1/2022 można przeczytać wywiad z profesorem Wrochną (numer ten dostępny jest bezpłatnie w Cyfrowym Archiwum Uranii). Można też znaleźć jego artykuły w Uranii w numerach 1/2002 i 2/2002, dotyczące polskiego projektu badawczego "Pi of the Sky". Z kolei w Urania TV na YouTube w 2021 roku zamieściliśmy 50-minutowy wywiad z prof. Wrochną na temat planów Polskiej Agencji Kosmicznej. Jego dziedziną naukową jest fizyka (m.in. pracował w CERN), ale już w młodości był miłośnikiem astronomii, a nawet został laureatem Olimpiady Astronomicznej (XXIV Olimpiada Astronomiczna 1980/81).
Miejmy nadzieję, że całe to zamieszanie nie spowoduje, że teraz będziemy dostawać SMS-y od systemu RCB o każdym potencjalnym przelocie rakiety nad Polską. Zapewne cześć Czytelników pamięta, iż po tragicznych wydarzeniach na obozie harcerskim kilka lat temu (związanych z huraganem) i ich skutkach prawnych, później system alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaczął być wykorzystywany jako prognoza pogody z wysyłaniem niemal codziennych ostrzeżeń o burzy czy silniejszym wietrze (z których na dodatek większość się nie sprawdzała). Dla jasności, tego systemy są jak najbardziej potrzebne, tylko trzeba właściwie ocenić wagę komunikatu dla danego kanału komunikacji (np. "prognozę pogody" nadal możemy znaleźć na stronie internetowej RCB), natomiast nie każdy komunikat RCB musi przychodzić SMS-em do milionów obywateli, bowiem takie działanie znieczuli odbiorców na sytuacje, gdy państwo chce powiadomić społeczeństwo o faktycznym zagrożeniu nadzwyczajną klęską żywiołową czy o innej krytycznej sytuacji. Przy nadmiarze banalnych komunikatów takie istotne powiadomienia zostaną po prostu zlekceważone przez wiele osób albo w ogóle nie odczytane.
Więcej informacji:
- Odwołanie prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej
- Wywiad z prof. Grzegorzem Wrochną w Uranii nr 1/2022
- Astronarium nr 152 pt. "Lot na Marsa", w którym wystąpił prof. Grzegorz Wrochna
- Wywiad z prof. Grzegorzem Wrochną w Urania TV na temat planów Polskiej Agencji Kosmicznej
- Komentarz na kanale Astrofaza dotyczący odwołania prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej
Autor: Krzysztof Czart
Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Na zdjęciu:
Prof. Grzegorz Wrochna oraz logo Polskiej Agencji Kosmicznej, w tle widok Europy w nocy z orbity okołoziemskiej.. Źródło: POLSA, tło: Canva.