Przejdź do treści

„Odzyskać Noc Utraconą” czyli rozmowy w Sierakowie o zanieczyszczeniu świetlnym

Tomasz Zaraś (pierwszy z lewej)

17 listopada 2019 roku o godz. 15.00 w Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie odbędzie się wydarzenie pod hasłem: „Odzyskać Noc Utraconą”. Głównym pomysłodawcą i organizatorem tego przedsięwzięcia jest Tomasz Zaraś – Lider Regionalny Programu Ciemne Niebo Polska.

W listopadzie 2013 roku Tomasz Zaraś, członek poznańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, wystąpił z pomysłem stworzenia Ostoi Ciemnego Nieba w Izdebnie, w gminie Sieraków, powiat międzychodzki (Wielkopolska). Od 2014 roku gmina Sieraków jest prawdopodobnie jedyną gminą w kraju, która prawnie chroni ciemne niebo. Władze gminy liczą na rozwój astroturystyki i astronomii obserwacyjnej.

Te działania nie byłyby możliwe, gdyby nie astronomiczna pasja mieszkańca Izdebna – Tomasza Zarasia. W sierpniu 2019 roku został liderem regionalnym Programu Ciemne Niebo, a już na wrzesień przygotował spotkanie (jest jego pomysłodawcą i organizatorem), w czasie którego będą poruszone tematy związane z zanieczyszczeniem świetlnym.

Już w najbliższą niedzielę tj. 17 listopada o godz. 15.00 w Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie odbędzie się wydarzenie pod hasłem: „Odzyskać Noc Utraconą”. Podczas spotkania wystąpią m.in. Piotr Nawalkowski – przedstawiciel Programu Ciemne Niebo Polska ze Stowarzyszenia POLARIS-OPP oraz prof. dr. hab. Krystyna Skwarło-Sońta z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Ponadto będzie miał miejsce wykład Lidera Regionalnego z obszaru Beskidów – Natalii Krzeszowiak w towarzystwie Tomasza Zarasia, którzy opowiedzą o swoich działaniach w ramach uczestnictwa w programie Dark Sky Poland. Dodatkowo pomysłodawca spotkania przybliży losy powstania Ostoi Ciemnego Nieba w gminie Sieraków.

W trakcie wydarzenia zaproszeni goście i mieszkańcy gminy Sieraków będą mogli zapoznać się z problem zanieczyszczenia świetlnego, spojrzeć na niego z różnych perspektyw i być może wcielić w życie przedstawione pomysły w swoich domach.

W trakcie specjalnie zaplanowanej przerwy będzie można porozmawiać z zaproszonymi prelegentami.

Wstęp wolny.

 

Paweł Z. Grochowalski

Źródło: Tomasz Zaraś, Międzychód. Nasze miasto

Foto: Spotkanie w Muzeum Zamek Opalińskich archiwum Tomasza Zarasia (pierwszy z lewej strony).

Reklama