Oglądaj pierwszą prywatną misję kosmiczną SpaceX na żywo

img

W nocy z 15 na 16 września startuje pierwsza w pełni prywatna kosmiczna misja orbitalna. Tutaj sprawdzisz gdzie możesz obejrzeć ten start.

Rakieta Falcon 9 wyniesie na niską orbitę okołoziemską statek Crew Dragon z czteroosobową załogą. W misji Inspiration4 biorą udział "cywile" - osoby które nie przeszły tradycyjnego, kilkuletniego szkolenia na astronautę. Lot został sfinansowany przez miliardera Jareda Isaacmana, a towarzysze jego misji wybrani przez Jareda na podstawie różnych kryteriów. Głównym celem misji jest zbieranie funduszy na Szpital Dziecięcy St. Jude w Memphis oraz podnoszenie świadomości społecznej w zakresie chorób nowotworowych.

Oficjalna anglojęzyczna transmisja ze startu dostępna jest poniżej:

W języku polskim start będzie komentowany na kanale To Jakiś Kosmos:

Własną transmisję będzie też prowadził Everyday Astronaut:

Polecamy też transmisję z komentarzem kanału NASASpaceflight:

Więcej o samej misji przeczytasz w artykule: Misja Inspiration4: 4 osoby z minimalnym przeszkoleniem na orbicie.

Opracował: Rafał Grabiański