Ogłoszono finalistów II edycji „Cosmic Challenge”!

Cosmic Challenge 2020

Konkurs Cosmic Challenge2020, czyli innowacyjny program edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży zainteresowanych tematyką kosmosu jest już na półmetku. Pierwszy etap II edycji „Cosmic Challenge” został rozstrzygnięty. 20 autorów najlepszych prac przeszło do finału konkursu, który odbędzie się w Lublinie 17 maja 2021 r. Urania jest patronem konkursu.

Konkurs Cosmic Challenge 2020 skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z terenu Rzeczpospolitej Polskiej. Konkurs składa się z dwóch etapów. Przy czym prace w ramach I etapu konkursu można było przesyłać od 24 lutego do 15 marca 2020 r. Spora część uczestników konkursu dziś jest w I klasie liceum ogólnokształcącego.

15 kwietnia 2021 r. na stronie Organizatora pojawiły się wyniki pierwszego etapu II edycji „Cosmic Challenge”. Jury w składzie: dr Anna Łosiak z Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk (opiekun merytoryczny II edycji programu), Justyna Pelc z Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego/Innspace oraz MARS Society Polska (reprezentowane przez Roberta Lubańskiego, Macieja Furmaniaka, Szymona Matkowskiego, Krzysztofa Gaidzika, Krzysztofa Lewandowskiego oraz Andrzeja Kotarskiego) było pod wielkim wrażeniem jakości nadesłanych prac oraz ciekawych pomysłów w nich zawartych. Wybór finalistów nie był łatwy.

Jury konkursu wybrało 20 autorów najlepszych prac, którzy wezmą udział w Finale „Cosmic Challenge”. Wydarzeniu odbędzie się na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie 17 maja 2021 r. (o szczegółach poinformujemy w osobnym artykule). Uczestnicy konkursu reprezentują szkoły z niemal całej Polski, ale największą „reprezentację” ma stolica. Aż pięć osób uczy się w warszawskich liceach. Drugie miejsce (2 finalistów) przypada Wrocławiowi. Pozostałe miejscowości reprezentowane są przez jednego finalistę.

Nagrodą dla 3 zwycięzców II edycji programu jest wyjazd do ośrodka Europejskiej Agencji Kosmicznej – European Space Security and Education Centre.

Organizatorzy konkursu przedstawili listę finalistów (poniżej) oraz pogratulowali wszystkim uczestnikom konkursu słowami:

Gratulujemy zwycięzcom, ale i wszystkim innym uczestnikom programu. W branży kosmicznej pierwsze starty kończą się zazwyczaj niepowodzeniami, ale to nie znaczy, że nie powinniśmy podejmować kolejnych prób – gdyby nie nasza wytrwałość nigdy nie stanęlibyśmy na Księżycu. Przed nami kolejne edycje „Cosmic Challenge”, mamy nadzieję, że wszyscy weźmiecie udział także w kolejnych „startach”. Trzymamy za Was kciuki i jeszcze raz dziękujemy za wzięcie udziału w programie. Jesteście Super!

Lista finalistów II edycji konkursu Cosmic Challenge.

• Malwina Bielecka – Liceum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie
  • Gaspar Błaszczyk – Cogito Zgorzelec
  • Gabriela Brzezińska – XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie
  • Kinga Kaczmarzyk  – Niepubliczne liceum fundacji królowej Św. Jadwigi we Wrocławiu
  • Anna Konieczna – II Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Puławach
  • Mikołaj Maziarek – SP 151 Kraków
  • Maja Minkiewicz – VII LO im. Juliusza Słowackiego w Warszawie
  • Błażej Politowicz – Zespół Szkół Nr.2 Imienia Władysława Orkana w Szczecinie
  • Natalia Pytlak – LO Nr II im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim
  • Krzysztof Rak – XVIII LO. im. Jana Zamoyskiego, Warszawa
  • Piotr Remiszewski – I Liceum im. Bolesława Prusa w Siedlcach
  • Natalia Rogucka – II LO im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku
  • Paweł Rok – 1 SLO z oddziałami z Maturą Międzynarodową „Raszyńska” w Warszawie
  • Maciej Serżysko – I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie
  • Natalia Skałecka – LO nr XIII we Wrocławiu
  • Klara Świątek – 1 LO im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni
  • Marcus Tapia – LXXXIV LO im. Bohaterów Narwiku w Warszawie
  • Klaudyna Walczak – Publiczne Liceum Ogólnokształcące Politechniki Łódzkiej
  • Aleksandra Walczybok – I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu
  • Geralt Wawrzynkiewicz-Raźny – I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu

Patronat honorowy nad projektem Cosmic Challenge 2020 sprawują m.in. Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Polska Agencja Kosmiczna. Wśród patronów jest także Urania. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Wielkim Teleskopem Kanaryjskim (Gran Telescopio CANARIAS).

Źródło: SpaceShip

Paweł Z. Grochowalski