Przejdź do treści

Zakończyło się XLI Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne (OMSA 2015)

OMSA 2015 - zdjęcie zbiorowe
W dniach 19-21 marca 2015 r. w Grudziądzu odbyło się XLI Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne (OMSA). Wzięli w nim udział laureaci wojewódzkich etapów konkursu, którzy prezentowali swoje referaty. Zwycięzcą został Jakub Morawski z Bielska Białej.

Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne w Grudziądzu (OMSA) jest finałem ogólnopolskiego konkursu organizowanym od kilkudziesięciu lat. W tym roku odbyło się już po raz 41. Najpierw przez Kuratoria Oświaty Urzędów Wojewódzkich prowadzone są etapy wojewódzkie, w których wyłania się dwie najlepsze prezentacje astronomiczne. Następnie laureaci wojewódzcy prezentują swoje prace na OMSA w Grudziądzu. Organizatorem finału jest Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu.

W tym roku w konkursie wzięli udział uczniowie z 12 województw.  W skład komisji konkursowej wchodzili zawodowi astronomowie z Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA) oraz przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA). Podczas tegorocznego OMSA wyłoniono 11 laureatów oraz przyznano kilka dodatkowych wyróżnień.

Pierwsze miejsce zajął Jakub Morawski z Bielska Białej (województwo śląskie), który zaprezentował własną pracę badawczą pod tytułem "Moja mapa Drogi Mlecznej". Młody prelegent opisał w jaki sposób samodzielnie przeprowadził obserwacje naszej Galaktyki. Obserwacje wykonał automatycznym radioteleskopem Obserwatorium Astronomicznego UJ w Krakowie. Wynikiem badań była mapa Drogi Mlecznej, na której udało się zaobserwować spiralną strukturę naszej Galaktyki.

Laureatką drugiego miejsca została Anna Paleczek z Niepołomic (województwo małopolskie), która zaprezentowała referat pt. „Kolory Wszechświata czyli amatorska spektroskopia astronomiczna”. Trzecie miejsce zajęła Nina Bąkowska z miejscowości Pokój (województwo opolskie) z pracą pt. „Badanie faz Księżyca oraz ich wpływu na poziom wody mórz i oceanów na Ziemi”.

Kolejne miejsca zajęli: Zofia Kaczmarek z Torunia, Karolina Jarosik z Krakowa, Dawid Białka z Nowego Wiśnicza, Paulina Ferster z Tczewa, Krzysztof Lisiecki z Radziejowa, Jan Trojanowski z Warszawy, Joanna Wójtowicz z Wodzieradów, Bartosz Dzięcioł ze Szczecina. Przyznano także kilka wyróżnień.

Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci teleskopów, lornetek, książek, prenumerat czasopisma „Urania – Postępy Astronomii”, a także dysków twardych i aparatów fotograficznych.

W okresie trwania OMSA miało miejsce zaćmienia Słońca (20 marca). Uczestnicy przeprowadzili jego obserwacje, a grudziądzkie planetarium prowadziło dodatkowo transmisję on-line.Miejsce Uczestnik Miejscowość Województwo Tytuł referatu
I miejsce Jakub Morawski Bielsko-Biała śląskie Moja mapa Drogi Mlecznej
II miejsce Anna Paleczek Niepołomice małopolskie Kolory Wszechświata czyli amatorska spektroskopia astronomiczna
III miejsce Nina Bąkowska Pokój opolskie Badanie faz Księżyca oraz ich wpływu na poziom wody mórz i oceanów na Ziemi
IV miejsce Zofia Kaczmarek Toruń kujawsko-pomorskie Wyznaczanie wysokości gór księżycowych
V miejsce Karolina Jarosik Kraków małopolskie Moje obserwacje gwiazdy zmiennej XX Cygni
V miejsce Dawid Białka Nowy Wiśnicz małopolskie Jak sfazowałem krzywą zmian blasku gwiazdy
VI miejsce Paulina Feister Tczew pomorskie Badanie rotacji Słońca
VII miejsce Krzysztof Lisiecki Radziejów kujawsko-pomorskie Widma i możliwości domowego spektroskopu z siatką dyfrakcyjną
VIII miejsce Jan Trojanowski Warszawa mazowieckie Aktywność Słoneczna
VIII miejsce Joanna Wójtowicz Wodzierady łódzkie Niebo pełne gwiazd czyli podstawy obserwacji astronomicznych i astrofotografii
wyróżnienie Bartosz Dzięcioł Szczecin zachodniopomorskie Amatorskie pomiary spektroskopowe
wyróżnienie Alicja Kuchta oraz Aleksandra Szczurowska Stargard Szczeciński zachodniopomorskie Nasze obserwacje chromosfery słonecznej
wyróżnienie Maciej Urbanowicz Olsztyn warmińsko-mazurskie Moje eksperymenty z Jowiszem - wyznaczenie odległości w Układzie Słonecznym
wyróżnienie Luiza Gąsiorowska Lublin lubelskie W poszukiwaniu przyjaznych sąsiadów
Nagroda dla najmłodszego referującego: Jan Trojanowski Warszawa mazowieckie Aktywność SłonecznaWięcej informacji:


Na zdjęciu:
Zbiorowe zdjęcie uczestników finału XLI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego (OMSA 2015). Źródło: Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu.