Przejdź do treści

Ogólnopolskie premiery „Małej Uranii” na antenie TVP Nauka

Mała Urania strona tytułowa programu

W najbliższą niedzielę 11 czerwca, w paśmie porannym o godz. 7:40 rozpoczyna się emisja astronomicznego serialu przygodowego dla dzieci pt. „Mała Urania”. Cotygodniowe premiery kolejnych 15 odcinków wypełnią całe lato. Po premierach telewizyjnych program będzie udostępniany na dedykowanym kanale platformy YouTube.

Rysunkowa postać małej dziewczynki o imieniu Urania, po raz pierwszy pojawiła się w numerze 3/2018 „Uranii-Postępów Astronomii”, jako bohaterka komiksu „Przygody Uranii w kosmicznej otchłani”. W sumie do roku 2020 ukazało się kilkanaście odcinków. Tematyką wzorowanego na „Koziołku Matołku” (rysunek + czterowiersz) komiksu o charakterze edukacyjnym były różne obiekty we Wszechświecie, od Ziemi i Słońca, po Czarną Dziurę. Trzy odcinki komiksu zostały wydane w postaci niewielkich książeczek.

Mała Urania - komiks

W ten sposób narodził się pomysł, aby przygotować również filmową serię edukacyjną, popularyzującą astronomię wśród dzieci. I tak oto powstała telewizyjna „Mała Urania". Przygody tytułowej Uranii wprowadzą młodego widza w pasjonujący świat astronomii. Śledząc przygody głównej bohaterki będzie można odwiedzić bliższe oraz dalsze zakątki Wszechświata. Urania przemierza kosmos w Rakiecie, w towarzystwie wiernej załogi: Drony – latającej zwiadowczyni, Łajzika – „kulawego” łazika marsjańskiego oraz sztucznej inteligencji Robiego – komputera pokładowego. Załogę już teraz można usłyszeć i zobaczyć w przedpremierowej piosence:
 

Drona, Łajzik na planecie:
Lód, lód! Woda!
Robi czeka ich w Rakiecie
I
Urania…

Cała czwórka tych przyjaciół
Urania, Dron,
Łajzik, Robi – nie spotkacie
Wierniejszych – Skąd!

Ponad nimi Wszechświat cały
Rozsiewa blask
Robi, Drona, Łajzik mały
I Urania!


Prmiera Małej Uranii - plakat

Załoga Rakiety śpiewa piosenkę. Od lewej: Drona, Łajzik, Robi (tablet poniżej) i Urania.

Każdy odcinek to osobna kosmiczna historia w formacie ok. 13 minut. Oprócz granych w konwencji lalkarskiej przygód, filmy będą zawierały element edukacyjny w postaci krótkiego felietonu wyjaśniającego młodym widzom tajniki astronomii oraz krótką animację wraz z piosenką, którą dzieci powinny chętnie powtarzać.

Serial został wyprodukowany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii z udziałem ekipy filmowej z bydgoskiego ośrodka Telewizji Polskiej, tej samej co tworzy program „Astronarium”. Zdjęcia zrealizowano w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu. Reżyserem programu jest Ireneusz Maciejewski, autorem scenariuszy większości odcinków i tekstów piosenek jest redaktor naczelny dwumiesięcznika „Urania”, Maciej Mikołajewski. Kosmiczne animacje do piosenek są autorstwa kierownika grudziądzkiego planetarium, Sebastiana Soberskiego, który również przygotował dwa scenariusze.

Program został zrealizowany w 2021 roku dzięki wsparciu programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki (SON) Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i emitowany był na antenach regionalnych TVP3.

Dostępny w Internecie program, jako dzieło powstałe ze środków publicznych, może być dowolnie wykorzystywany w przedszkolach, szkołach i podczas pokazów niekomercyjnych (np. festiwale nauki itp.).


Więcej informacji:

Źródło:

Urania-Postępy Astronomii
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii

Reklama