Przejdź do treści

Olga Tokarczuk wśród nazw planetoid

Olga Tokarczuk i artystyczna wizja planetoidy w tle

Nazwisko polskiej noblistki znalazło się w kosmosie. W ten sposób dwaj polscy łowcy planetoid i komet nazwali jeden z odkrytych przez siebie obiektów. Pomysł zaakceptowała Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU). Wśród asteroid znalazło się też kilka kolejnych nazw związanych z naszym krajem.

Oficjalne nazwy opublikowała Międzynarodowa Unia Astronomiczna, a dokładniej znalazły się w biuletynie „WGSBN Bulletin #5”, który wydawany jest przez Grupę Roboczą ds. Nazewnictwa Małych Ciał.

Obiekt odkryty przez Michała Kusiaka i Michała Żołnowskiego nosił wcześniej oznaczenie 2013 YH47, ale jego orbitę poznano na tyle dobrze, że przypisano mu również numer katalogowy, co następnie pozwoliło na nadanie nazwy. Od tej pory będzie znany także jako (555468) Tokarczuk. Niewielkie ciało kosmiczne zostało odkryte przez Polaków 12 września 2013 roku. Orbita obiektu przebiega w głównym pasie planetoid. Na jeden obieg dookoła Słońca potrzebuje 4,71 lat.

Olga Tokarczuk jest polską pisarką, która w 2018 roku otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Dodatkowo autorka jest aktywną działaczką na rzecz praw kobiet, mniejszości oraz zwierząt.

Ale (555468) Tokarczuk to nie jedyna z nowych polskich planetoid. Kusiak i Żołnowski zaproponowali też nazwę na cześć polskiego zespołu rockowego: (559521) Sonbird. Zespół muzyczny Sonbird jest z Żywca i gra muzykę z gatunku indie rock. Członkowie zespołu: Kamil Worek (gitara), Dawid Mędrzak (wokalista), Maciek Hubczak (perkusja), Tomek Kurowski (gitara basowa). Alternatywna nazwa planetoidy to 2015 DM66.

Żywiec to rodzinne miasto Michała Kusiaka. Nie dziwi więc, że i ono znalazło się wśród kosmicznych nazw. Tę informację Międzynarodowa Unia Astronomiczna podała na początku lipca, gdy ukazał się „WGSBN Bulletin #4”. Żywiec jest miastem o długiej tradycji, sięgającej nawet 750 lat. Aktualnie mieszka w nim około 30 tysięcy mieszkańców. Inne oznaczenie planetoidy to 2013 AT24.

Wracając do najnowszego numeru biuletynu, znajdziemy tam jeszcze dwie nazwy zaproponowane przez Kusiaka i Żołnowskiego. Planetoida (560354) Chrisnolan to nawiązanie do Christophera Ewdarda Nolana, brytyjsko-amerykańskiego reżysera, producenta i scenarzysty filmowego, który otrzymał 36 nominacji do Oscara, a statuetką miał okazję cieszyć się aż 11 razy. Wcześniejsze oznaczenie obiektu to 2015 FW291.

Wśród nazw znalazło się też odrobinę romantyzmu – na niebie Michał Kusiak umieścił bowiem swoją narzeczoną, Monikę Ponikiewską, która zajmuje się znakowaniem szlaków górskich w Beskidach. Uczynił to w formie planetoidy (555112) Monika. Ale sądzimy, że zadowolone z kosmicznego obiektu o swoim imieniu będą wszystkie Moniki. Wcześniej obiekty był znany jako 2013 QS96.

Więcej informacji

 

Autor: Krzysztof Czart

Źródło: IAU

 

Na zdjęciu:

Olga Tokarczuk w 2017 roku. W tle artystyczna wizja planetoidy. Źródło zdjęcia Tokarczuk: Martin Kraft (photo.martinkraft.com), jego licencja: CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Reklama