Przejdź do treści

W Olsztynie odbyła się premiera seansu planetaryjnego wyprodukowanego przez ESO

From Earth to the Universe - Nasz Wszechświat
W planetarium w Olsztynie odbyła się 24.10.2015 r. polska premiera nowego seansu pt. "From Earth to the Universe", wyprodukowanego przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Polski tytuł seansu, który na stałe wszedł do repertuaru olsztyńskiej placówki, to "Nasz Wszechświat".

Nowy seans w technologii fulldome został wyprodukowany przez ESO Supernova Planetarium - centrum popularyzacji astronomii wraz z planetarium budowane aktualnie w pobliżu siedziby ESO w Garching koło Monachium. Seans "From Earth to the Universe" został udostępniony przez ESO za darmo planetariom na całym świecie. Powstały już różne wersje językowe, w tym polska, stworzona we współpracy pomiędzy planetariami w Olsztynie i w Zielonej Górze.

W dniu premiery dodatkowymi atrakcjami były wystawa meteorytów oraz zajęcia dla dzieci. Gościem premiery był Krzysztof Czart, polski koordynator ESO ds. popularyzacji nauki (ESO Science Outreach Network), który dodatkowo dzień wcześniej wygłosił prelekcję pt. "Polska członkiem Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) - najnowsze wieści z ESO".

W opisie seansu na stronie planetarium czytamy:

Nocne niebo, piękne i tajemnicze, od niepamiętnych czasów było obiektem podziwu człowieka i wyzwaniem dla jego intelektu starającego się pojąć jakie jest jego miejsce w bezmiarze Kosmosu. Fuldomowy film „Nasz Wszechświat” to kosmiczna podróż, którą zaczynamy w najbliższym otoczeniu Ziemi odwiedzając obiekty Układu Słonecznego, aby następnie udać się dalej, do obszarów, w których rodzą się i umierają gwiazdy i jeszcze dalej aż poza krańce Drogi Mlecznej w bezkresne przestrzenie oddzielające gwiezdne wyspy – obce galaktyki.

Jednocześnie uczestniczymy w swoistej podróży w czasie od mitów i teorii starożytnych greckich astronomów, aż po kształtujące naszą wiedzę o Wszechświecie obrazy rejestrowane przez największe współczesne teleskopy.

Pokaz, którego oryginalny tytuł brzmi: „From Earth to the Universe” wyprodukowany został przez ESO Supernova Planetarium, wyreżyserował go młody grecki reżyser Theofanis N. Matsopoulos, a ścieżka dźwiękowa jest autorstwa norweskiego kompozytora Johana B. Monella.


Więcej informacji:

Na zdjęciu powyżej:
Jeden z obrazów z seansu planetaryjnego "From Earth to the Universe". Źródło: T. Matsopoulos, NASA & ESO/S. Brunier.

Poniżej zwiastun seansu "From Earth to the Universe"Reklama