Przejdź do treści

OneWeb – największa konkurencja dla sieci Starlink bankrutuje

img

Firma OneWeb budująca na orbicie wokół Ziemi megakonstelację satelitów dostępu do Internetu zgłosiła wniosek upadłościowy do sądu federalnego w Nowym Jorku.

Firma OneWeb była dotychczas największą konkurencją dla budowanej przez SpaceX megakonstelacji satelitów telekomunikacyjnych Starlink. OneWeb planował zbudowanie sieci 648 satelitów, która mogłaby świadczyć usługi satelitarnego dostępu do Internetu. Do tej pory firma umieściła na orbicie 74 satelity, a ostatni start orbitalny był przeprowadzony w marcu 2020 r.

Firma ciągle starała się pozyskać inwestorów. Zewnętrzni analitycy sugerowali, że do ukończenia flotylli firma musiałaby pozyskać jeszcze ponad 7 miliardów dolarów. Dotychczas największym inwestorem startupu pozostawał japoński bank SoftBank.

Jak podkreśla firma w oficjalnym komunikacie, na decyzję rozpoczęcia sądowego procesu upadłościowego wpływ miała pandemia COVID-19, która utrudniła pozyskanie środków od kolejnych inwestorów. Niestabilne rynki finansowe wprowadziły w kłopoty m.in. SoftBank.

Firma przed złożeniem wniosku o upadłościowego zwolniła około 85% ze swoich 531 pracowników. Warto tutaj napisać, że OneWeb zdecydował się na zastosowanie Rozdziału 11 Kodeksu Upadłościowego w USA. Jest to najbardziej skomplikowany z procesów upadłościowych, który umożliwia jednak dalsze działanie firmy pod ochroną sądową przed wierzycielami.

OneWeb może teraz zreorganizować swoją działalność i zmienić strukturę kapitałową, aby wrócić na ścieżkę rentowności i uniknąć likwidacji. Obecnie największym wierzycielem firmy jest europejski operator rakietowy Arianespace, z którym firma podpisała kontrakt w 2015 r. na 21 lotów rakiety Sojuz. Poza tym w ramach osobnej umowy debiutancki lot rakiety Ariane 6 pod koniec 2020 r. miał również wynosić satelity dla tej konstelacji.

Nie wiadomo jaka przyszłość czeka brytyjską firmę, ale w przeszłości w podobnej sytuacji były inne firmy budujące duże sieci telekomunikacyjne i udawało im się wyjść z kłopotów. Koronnym przykładem jest Iridium. Firma zbudowała pierwszą dużą sieć satelitów 20 lat temu po czym ogłosiła bankructwo. W ostatnich latach ta sama firma zbudowała 2. generację swojej sieci i działa nadal na rynku.

 

Na podstawie: OneWeb/SpaceNews

Opracował: Rafał Grabiański

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Model satelity OneWeb na niskiej orbicie okołoziemskiej. Źródło: OneWeb.

 

 

Reklama