Przejdź do treści

OSOP 2015

OSOP 2015

Za nami kolejny już Obóz Szkoleniowo-Obserwacyjny PTMA organizowany przez Oddział Krakowski. Tym razem miejscem obozu było schronisko PTTK na Równicy koło Ustronia od 5 do 14 sierpnia. W obozie wzięło udział w sumie 19 osób. Każdego dnia przeprowadzane były prelekcje, począwszy od zupełnych podstaw (orientowanie się na niebie) aż po bardziej zaawansowane tematy, takie jak czarne dziury i supernowe. Ponieważ pogoda dopisała, wieczorami były zajęcia praktyczne, czyli wdrażanie tego, co poznało się w ciągu dnia. Uczestnicy mieli do dyspozycji teleskop słoneczny Lunt, dzięki któremu mogli na własne oczy zobaczyć, jak wyglądają protuberancje na Słońcu.

Prawie wszystkie noce były bezchmurne lub niemal bezchmurne, lecz wskutek długiego okresu pięknej pogody przejrzystość powietrza pozostawiała nieco do życzenia, poza tym na północnym zachodzie obserwacje zakłócała łuna od aglomeracji śląskiej. Na początku nocy można było podziwiać Saturna, tradycyjnie wielu uczestników "polowało" na obiekty Messiera, oglądało meteory i podziwiało przeloty ISS. Jak zwykle, początkujący obserwatorzy mieli możliwość korzystania z pomocy instruktorów oraz bardziej doświadczonych uczestników, uczyli się rozpoznawania gwiazdozbiorów i rozróżniania poszczególnych typów obiektów niebieskich. W dzień prowadzono obserwacje Słońca. Bardziej zaawansowani uczestnicy robili fotografie wybranych obiektów nieba. Przedpołudnia były przeznaczone na wycieczki po okolicznych górach a popołudniami odbywały się wykłady. Tym razem prelegentów było tylko dwóch. Szef Obozu, dr Sławomir Stachniewicz, jak zwykle mówił o układach współrzędnych astronomicznych, na temat czasu w astronomii i wygłosił cykl wykładów popularnonaukowych na tematy związane z astrofizyką, kosmologią i fizyką cząstek elementarnych, natomiast dr Marcin Kolonko opowiedział o czarnych dziurach o pośrednich masach oraz o tym, co mają ze sobą wspólnego badania w najmniejszych i największych możliwych skalach (od mikro do makro).

Ponieważ Beskid Śląski jest terenem bardzo atrakcyjnym turystycznie, uczestnicy odbyli wiele wycieczek po okolicznych szlakach i intensywnie korzystali z lokalnych atrakcji, m.in. strzelnicy i parku linowego. W zasadzie nie było przedpołudnia bez krótszych lub dłuższych wycieczek, m.in. większość uczestników wzięła udział w pieszej wyprawie na Trzy Kopce Wiślańskie. Obóz był udany, pogoda dopisała i uczestnicy byli zadowoleni, jak zwykle wielu z nich wyrażało chęć ponownego udziału w przyszłym roku. Pomimo znacznego rozrzutu wiekowego (najmłodszy uczestnik miał 14 a najstarszy 94 lata!) wszyscy świetnie się dogadywali. Nawiązały się także nowe znajomości a kilkoro uczestników już zapowiada powrót z nami za rok :) Za rok spotykamy się w Stężnicy (30.07-6.08.2016 r.)

Tematy wygłoszonych prelekcji (dr Marcin Kolonko, dr Sławomir Stachniewicz):

 • Astronomiczne układy współrzędnych
 • Czarne dziury o pośrednich masach
 • Od skal mikro do makro
 • Czas w astronomii
 • Współczesne poglądy na Wszechświat
 • Zagadki modelu Słońca
 • Najbardziej zwarte obiekty we Wszechświecie
 • Narodziny, życie i śmierć gwiazd
 • Chaos i porządek w Układzie Słonecznym
 • Model Standardowy i model Higgsa
 • Symulacje komputerowe pola grawitacyjnego


Dziękujemy za udział i zapraszamy za rok!
Agnieszka Nowak, Sławomir Stachniewicz