Przejdź do treści

Ostateczny Katalog Keplera: podwojenie ilości znanych dziś egzoplanet zamieszkiwalnych?

Najnowsza edycja Katalogu Keplera przedstawia 219 nowych kandydatów na planety. Aż 10 z nich wstępnie zaklasyfikowano jako pozasłoneczne planety nadające się do zamieszkania! Jeśli te domysły naukowców znajdą potwierdzenie, ilość znanych planet zamieszkiwalnych poza Układem Słonecznym zwiększy się niebawem aż dwa razy.

Katalog Keplera podsumowuje ostateczne wyniki pierwszej misji Kosmicznego Teleskopu Keplera. Teleskop ten patrzył w ten sam wycinek nieba przez trzy i pół roku, do czasu, gdy ograniczenia nałożone na agencję NASA zmusiły naukowców do rozpoczęcia poszukiwań planet innymi metodami.
 
Nowy katalog oficjalnie zaprezentowano na konferencji prasowej w ośrodku badawczym NASA Ames Research Center w Kalifornii. Zawarte w nim dane obejmują teraz aż 4034 “silnych” kandydatów planetarnych, z których z kolei rzeczywiste statusy odkrycia egzoplanety potwierdzono na dziś dzień już dla aż 2335 przypadków.
 
Dane tego finalnego katalogu zdają się sugerować, że począwszy od pewnych charakterystycznych wartości tak zwane planety w typie super Ziemi stają się bardziej zbliżone pod względem swej budowy do Neptuna. Odpowiada za to prawdopodobnie skok w ich masie, która narasta w miarę tworzenia się danej planety. Wyjaśnia to również, dlaczego obserwuje się tak niewiele małych planet o masach pośrednich, czyli spomiędzy trzech i dziesięciu mas Ziemi.
 
Teleskop Keplera wyszukuje nowe planety metodą wykrywania ich tranzytów na tle tarczy macierzystej gwiazdy. Zachodzące w sposób okresowy przejście małego ciała typu planety na tle gwiazdy skutkuje tym, że całkowita jasność gwiazdy na pewien czas nieznacznie spada. Jeśli taki wychwycony sygnał i spadek jasności gwiazdy jest silny, a przy tym nie na tyle duży, by mógł pochodzić na przykład od gwiazdy w układzie podwójnym gwiazd, odkrycie nowej planety jest uważane za potwierdzone. Jeśli  jednak nie jest wystarczająco silny - taka hipotetyczna planeta uważana jest wówczas tymczasowo za kandydata planetarnego, który dopiero czeka na dalsze obserwacje i potwierdzenie.
 
Pierwotna misja Keplera polegała na dokładnym przeanalizowaniu pod tym kątem gwiazd położonych w niewielkim wycinku nieba w granicach gwiazdozbioru Łabędzia. Miały one posłużyć do przeprowadzenia swego rodzaju przeglądu statystycznego.
 
Pełna lista wszystkich egzoplanet znalezionych przez Teleskop Keplera opublikowana jest tutaj.
 
 
Czytaj więcej:
 


Zródło: astronomy.com
 
Na zdjęciu: Orbitalny Teleskop Keplera. Źródło: NASA/JPL-Caltech/Wendy Stenzel

Reklama