Przejdź do treści

Ostatni dzień konkursu na wyszukiwanie ciekawych miejsc związanych z astronomią

Przewodnik astronomiczny po Polsce - baner konkursu

Dzisiaj mija ostatni dzień konkursu na wyszukiwanie ciekawych miejsc w Polsce związanych z astronomią. Polskie Towarzystwo Astronomiczne czeka na zgłoszenia do końca marca 2023 roku.

Konkurs towarzyszy powstawaniu „Przewodnika astronomicznego po Polsce”, który będzie turystycznym przewodnikiem po miejscach i obiektach w naszym kraju związanych z astronomią i badaniami kosmosu. Do końca marca 2023 roku można było nadsyłać opisy, zdjęcia, a także nagrania wideo takich miejsc ze swojej okolicy lub innych zakątków Polski.

Konkurs podzielony jest na dwie kategorie: otwartą dla wszystkich i skierowaną do szkół – w tej drugiej mogą zgłaszać się zespoły uczniów wraz z opiekującymi się nimi nauczycielami. W obu kategoriach przewidziano atrakcyjne nagrody – w szczególności do wygrania są vouchery na zakup sprzętu astronomicznego, wejściówki do planetariów i muzeów, prenumeraty czasopisma „Urania - Postępy Astronomii” i kosmiczne gadżety.

Szczegóły na temat konkursu oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się pod adresem https://konkurs.astroturystyka.pl.

Organizatorem konkursu jest Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA). Kategoria dla szkół uzyskała wsparcie od Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” (projekt „Przewodnik astronomiczny po Polsce”). Z kolei kategoria otwarta jest wspierana przez dofinansowanie z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego (projekt „Astronomical Guide to Visegrad Countries”). Patronatu medialnego udzieliły „Urania – Postępy Astronomii” oraz Astronarium.

Podobne konkursy prowadzone są także w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech, w ramach tworzenia „Przewodnika Astronomicznego po Krajach Grupy Wyszehradzkiej”. Polacy mogą brać udział również w konkursach w tych trzech krajach, jeśli posiadają materiały dotyczące obiektów i miejsc znajdujących się na ich terytorium. W odróżnieniu od konkursu polskiego w innych krajach nie ma osobnej kategorii dla szkół. Informacje o konkursach czeskim, słowackim i węgierskim można znaleźć na stronie https://contest.astro-tourism.org.

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

Reklama