Przejdź do treści

Ostatnie odliczanie przed całkowitym zaćmieniem Słońca

Zaćmienie Słońca - a w szczególności zaćmienie całkowite - to zdaniem wielu osób niezapomniane przeżycie i coś, co trzeba zobaczyć na własne oczy. Do tegorocznego sierpniowego zaćmienia pozostał już tylko nieco ponad dzień - będzie miało ono miejsce 21 sierpnia. Niestety nie ujrzymy go w Polsce, ale na pocieszenie pozostają nam liczne transmisje internetowe.

Tym z naszych czytelników, którzy szczęśliwie będą mieli okazję obejrzeć zaćmienie z obszaru Stanów Zjednoczonych, przypominamy o niezbędnych przygotowaniach. Przede wszystkim nie należy oglądać Słońca (nawet “przyćmiewanego”) gołym okiem - warto kupić specjalne okulary lub wykorzystać filtr mylarowy podobny do tego stosowanego w teleskopach. Więcej wskazówek na temat temat możemy znaleźć tutaj. Możemy również spróbować wykonać bardzo prosty projektor (rzutnik) słoneczny z pomocą kartonu lub pudełka.

Obserwując zaćmienie “na żywo” warto też zawczasu… sprawdzić aktualną prognozę pogody dla danej miejscowości. Meteorolodzy prognozują dziś, że w poniedziałkowe przedpołudnie Stany Zjednoczone znajdą się w obszarze dwóch silnych frontów atmosferycznych. Nad stanami Oregon, Idaho, i częścią Wyoming warunki pogodowe będą prawdopodobnie dobre, a niebo czyste. Nad resztą kraju pogoda będzie jednak zmienna, mogą też wystąpić typowe dla sierpnia burze. Gęste chmury z dużym prawdopodobieństwem wystąpią ponad Illinois oraz Południową i Północną Karoliną. Osoby zamieszkujące te obszary powinny więc szczególnie uważnie śledzić prognozę pogody i ewentualnie zawczasu opracować “Plan B”.

Większość czytelników Uranii będzie zapewne śledzić postęp zaćmienia w Internecie. Pamiętajmy, że niektóre z popularnych transmitujących je stron mogą być jednak przeciążone, a dodatkowo niebo nad niektórymi miastami prawdopodobnie się zachmurzy. Warto więc mieć pod ręką listę różnych serwisów pokazujących zaćmienie w czasie rzeczywistym i z różnych lokalizacji - oto ona:

  1. NASA: zaćmienie Słońca na żywo, widziane z 12 różnych lokalizacji w całym kraju. Transmisje NASA odbędą się także za pośrednictwem Facebooka i kanału YouTube.
  2. Strona Exploratorium - Muzeum Nauki w San Francisco. Transmisja z udziałem teleskopów znajdujących się w stanach Oregon and Wyoming. Można ją także śledzić przy pomocy darmowych aplikacji na Android i iPhone.
  3. CNN: transmisja z wielu różnych miejscowości wzdłuż całego pasa zaćmienia, z 360° pokrycia.
  4. Uniwersytet Stanowy w Montanie - jego witryna ukaże sierpniowe zaćmienie Słońca w całkiem innej perspektywie, z kamer umieszczonych na balonach stratosferycznych.
  5. Serwis TimeandDate.com - transmisja ma rozpocząć się już o godzinie 11:30 czasu EDT i obejmie kilka różnych lokalizacji na obszarze Stanów Zjednoczonych.

W Polsce zjawisko całkowitego zaćmienia Słońca będzie retransmitowane i szeroko komentowane w godzinach od 18:00 do 22:00 czasu lokalnego przez MOA (Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne) w Niepołomicach, w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa.


Czytaj więcej:Źródło: Sky & Telescope, NASA, MOA

Zdjęcie:  NASA

Reklama