Przejdź do treści

Polecamy na prezent

Ostatnie opowiadania SF zgłoszone na konkurs Fantasia Copernicana już są na portalu!

Pióro ze stalówką nad rozpoczętym manuskryptem

Zapraszamy do przeczytania ostatnich opowiadań science-fiction nadesłanych na konkurs literacki Uranii „Fantasia Copernicana”, które pojawiły się niedawno na Portalu w dziale „Fantastyka naukowa” oraz do zapoznania się z postaciami Autorów!

 

De morte orbium coelestium - Śmierć Słońca

De morte orbium coelestium - Śmierć Słońca” to opowiadanie autorstwa Daniela Wilka, które zabierze nas do samego Słońca, które ma zabłysnąć po raz ostatni.

Daniel Wilk jest absolwentem Uniwersytetu Opolskiego, na którym ukończył kierunek Game Studies. Jego inspiracją do napisania niniejszego opowiadania było dzieło Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich” oraz spór, jaki był toczony między Niemcami a Polską odnośnie pochodzenia Mikołaja Kopernika. 

Przez życie szedłem w towarzystwie niezliczonych opowieści, tony książek, filmów, seriali, gier, czy muzyki – mówi pan Daniel. W końcu postanowiłem stworzyć coś swojego, swój własny świat, który nazywam Światem urojonym Dewu. Mam bujną wyobraźnię, która ubóstwia fantastykę – głównie tę ze smokami. Jednak nie jest mi obca miłość do kosmosu. Fascynuje mnie wizja, że nie jesteśmy sami we wszechświecie, a także możliwości Matki Natury przy kreowaniu pozaziemskiego życia, w istnienie którego wierzę. Jestem aspirującym pisarzem, który dopiero rozwija swoje skrzydła.

Daniel Wilk

Na zdjęciu: Daniel Wilk. Źródło: zbiory własne autora.

 

Cichy głosik w uchu

Cichy głosik w uchu” to opowiadanie autorstwa Emmy Płaczynty-Brudnik, która odkrywa przed nami tajemnicę pochodzenia talentu i wielkich osiągnięć Mikołaja Kopernika.

Jej inspiracją do napisania tego opowiadania była wypowiedź prof. Jolanty Choińskiej-Mikke w audycji „Dzieło Mikołaja Kopernika” z cyklu „Kronika Polska”, życiorys Mikołaja Kopernika oraz artykuł pt. „Kto się boi „obrotów sfer niebieskich”? Zakazany traktat Kopernika”, który można przeczytać pod tym linkiem.

skrzat

Zdjęcie: PxHere

 

Brajan Odkrywca

Brajan Odkrywca” to opowiadanie autorstwa Zuzanny Jarosz, która pokazuje, że brak samodyscypliny i niezdarność może doprowadzić nawet do... końca świata!

W swojej pracy autorka nawiązuje do wielu dziedzin nauki, którymi interesował się Kopernik, łącznie z teoriami spiskowymi, a do tego świetnie się bawi podczas pisania.

warsztat

Zdjęcie: Niko Smit / Unsplash 

 

+Kopernik

+Kopernik” to opowiadanie autorstwa Patrycji Szpruty, dzięki któremu dowiemy się, z jakiej przyczyny Mistrz ukląkł na kolano, co zostało uwiecznione na słynnym obrazie Jana Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”. Jej Inspiracją do napisania tego opowiadania były różnorakie zainteresowania Mikołaja Kopernika, jego badania astronomiczne i napisane przez niego dzieło „De revolutionibus orbium coelestium”.

Od zawsze lubiłam dużo czytać, zwłaszcza z gatunku szeroko pojętej fantastyki – mówi pani Patrycja. Pisać zaczęłam w dzieciństwie i wciąż jest to jedna z moich największych pasji. Oprócz tego interesuje mnie teatr, a zwłaszcza musicale. Uczę się grać na gitarze. Obecnie studiuję kryminologię prawniczą na Uniwersytecie Wrocławskim.

Patrycja Szpruta

Na zdjęciu: Patrycja Szpruta. Źródło: zbiory własne autorki.

 

Forombordzka Jesień Życia

Forombordzka Jesień Życia” to opowiadanie autorstwa Anety Pałki, po przeczytaniu którego można się zastanowić, czy chcemy oddać władanie naszym życiem autonomicznym, inteligentnym urządzeniom, którym brak empatii oraz czy mamy świadomość, jakie mogą być skutki nadużywania wina sublimowanego.

Pani Aneta Pałka to z zawodu prawniczka. Ukończyła studia podyplomowe z prawa medycznego i bioetyki, prywatnie miłośniczka literatury i kina, wyróżniona w konkursach literackich za opowiadanie grozy „Mandibula”, opowiadanie kryminalne „Karuzela”, opublikowane w pokonkursowej antologii opowiadań i teksty z zakresu fantastyki naukowej: „Bistro Elifa Moo”, które ukazało się na portalu Uranii i „Frombordzka Jesień Życia”.   

Inspiracją do napisania tego opowiadania były dla pani Anety wybrane fakty z życia Mikołaja Kopernika, a w szczególności to, że był on lekarzem biskupów warmińskich: Fabiana Luzjańskiego i Maurycego Ferbera. U Kopernika leczyli się również Jan Dantyszek oraz biskup chełmiński Tiedemann Giese. Porad lekarskich u Torunianina zasięgali kanonicy warmińscy oraz ich rodziny i krewni; Kopernik wiele uwagi poświęcał medycynie praktycznej, w jego księgozbiorze szczególne miejsce zajmowały książki z zakresu medycyny praktycznej. Co ciekawe za życia wychwalano głównie jego talenty medyczne, sławę astronoma zyskał dopiero po śmierci.

Aneta Pałka

Na zdjęciu: Aneta Pałka. Źródło: zbiory własne autorki.

 

Wystawa

Wystawa” to opowiadanie autorstwa Julii Kwaśnik, zainspirowane książkami „Astronomia dla każdego” Detleva Blocka oraz „Mikołaj Kopernik, Środowisko Społeczne i samotność” Karola Górskiego. „Wystawa” pokazuje, że nie zawsze jesteśmy traktowani fair i to nawet przez kogoś, kogo moglibyśmy uznawać za mistrza. Warto więc mieć się na baczności!

książki

Zdjęcie: PxHere

 

Dodała: Joanna Molenda-Żakowicz

 

Zdjęcie ilustracyjne: PxHere

Reklama