Przejdź do treści

Otwarcie obserwatorium astronomicznego w Grodzisku Mazowieckim

Obserwatorium Astronomiczne w Grodzisku Mazowieckim

W sobotę 10 września 2022 roku w Grodzisku Mazowieckim odbyło się otwarcie nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej oraz obserwatorium astronomicznego, znajdującego się na wieży nad dachem hali wraz z platformą obserwacyjną umieszczoną 25 metrów nad ziemią. Inwestycje te są związane z pięćsetleciem nadania praw miejskich temu miastu.

Budowa hali w Grodzisku Mazowieckim rozpoczęła się w 2019 roku, a 21 lipca 2022 roku w urzędzie miejskim w Grodzisku Mazowieckim podpisano umowę z firmą Delta sp.j. z Białegostoku na dostawę wyposażenia obserwatorium astronomicznego oraz tarasu widokowego, wraz z wykonaniem niezbędnej infrastruktury technicznej. Za koncepcję urbanistyczno-architektoniczną budynku wraz z otoczeniem odpowiada Pracownia Projektowa Pawła Tiepłowa z Warszawy. Budynek wykonała firma Skanska. Nowa hala widowisko-sportowa wraz z obserwatorium astronomicznym zlokalizowana jest na działce przy ul. Sportowej 29, obok Szkoły Podstawowej nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Szarych Szeregów, naprzeciwko Stadionu Miejskiego.

Centralnym elementem obserwatorium astronomicznego jest wieża o wysokości 28 metrów, na której osadzona jest kopuła obserwatorium. Platforma widokowa znajduje się na wieży na poziomie około 25 metrów i składa się z części otwartej – ogrodzonej balustradą z tafli szkła bezpiecznego, oraz z części zamkniętej – poczekalni do obserwatorium. Z tarasu widać panoramę Grodziska Mazowieckiego oraz najbliższej okolicy. Można także dojrzeć Warszawę, oddaloną o ok. 33 kilometry w linii prostej.

Na wieży widokowej znajduje się kopuła obserwacyjna firmy ScopeDome M55 o średnicy 5,5 metra, wyposażoną w obrotnicę z napędem elektrycznym, mechanizm otwierania i zamykania klapy, interfejs sterujący pracą kopuły i teleskopu (PlugAndPlay, system ogrzewania, ScopeDome Arduino Card), oraz czujnik deszczu i chmur. Wyposażanie kopuły umożliwia prowadzenie w pełni automatycznych sesji obserwacyjnych, a sterownik kopuły współpracuje z większością popularnych modeli teleskopów i atlasów nieba. Natomiast w poczekalni znajduje się gablota ekspozycyjna, zawierająca między innymi meteoryty i tektyty.

Kopuła obserwatorium została wyposażona w półprofesjonalny teleskop do obserwacji nieba oraz lunetę do dziennych obserwacji tarczy słonecznej, kamerę CCD (charge-coupled device) do obserwacji i rejestracji pola roboczego oraz prowadzenia badań astronomicznych związanych z astrometrią, fotometrią, poszukiwaniem egzoplanet, komet, planetoid, itd. Jako uzupełnienie kopuły astronomicznej planowane jest również wyposażenie obiektu w wystawę tematyczną „Małego Kopernika”.

Laboratorium Przyszłości

W Hali Widowiskowo-Sportowej powstanie Laboratorium Przyszłości, w którym – dzięki wykorzystaniu rozwiązań z amerykańskiego Centrum Kosmicznego na Cape Canaveral – będzie można zdobyć wiedzę o kosmosie. Sala wyposażona będzie w kopułę sferyczną pełniącą rolę kina sferycznego oraz planetarium. Uzupełnieniem pokazów multimedialnych w kopule sferycznej (360 stopni) będą stanowiska edukacyjne – kioski autostereoskopowe 3D oraz interaktywne kioski 2D wyposażone w ekrany dotykowe.

Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski

Źródła: Gmina Grodzisk Mazowiecki, Radio Kolor, Grodzisk News, Serwis Samorządowy PAP, Delta Planetariums

Zdjęcie: Hala Widowiskowo-Sportowa (fot. Grodzisk Mazowiecki facebook, Urząd Miejski w Grodzisku Mazowieckim)

Reklama