Przejdź do treści

Otwarto nowy oddział CBK PAN w Zielonej Górze

Krzysztof Kubasiewicz/lubuskie.pl

22 maja 2019 r. w Zielonej Górze nastąpiło uroczyste otwarcie nowego oddziału Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN). Placówka, zlokalizowana na terenie Parku Naukowo-Technologicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego, skupi się na badaniach z zakresu robotyki kosmicznej.

Nowy oddział CBK PAN będzie siedzibą Laboratorium Dynamiki Manipulatorów Satelitarnych, wyodrębnionego z warszawskiego Laboratorium Mechatroniki i Robotyki w CBK PAN. Oddział zajmie się m.in. projektowaniem manipulatorów dla satelitów i pojazdów planetarnych. Prace obejmą zagadnienia z teorii sterowania manipulatorami, projektowania sterowników manipulatorów, wykorzystania metod wizyjnych do sterowania manipulatorami i robotami kosmicznymi. Nowatorskie konstrukcje będą testowane w specjalnym basenie, który pozwoli inżynierom symulować warunki mikrograwitacji.

Otworzenie nowego Laboratorium to konsekwencja dynamicznego rozwoju CBK PAN. Nowa placówka została formalnie powołana do życia 29 marca br., na mocy umowy zawartej między Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego a Polską Akademią Nauk. W uroczystym zainicjowaniu działalności oddziału udział wzięli: Marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Anna Polak, Prof. Iwona Stanisławska, dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN, Waldemar Sługocki, senator i szef lubuskiej Platformy Obywatelskiej, prof. Romuald Zabielski, wiceprezes PAN. prof. Giorgi Melikidze, prorektor UZ ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą.

Powstanie oddziału CBK PAN w regionie lubuskim jest także częścią aktywnych działań Marszałka Województwa Lubuskiego, które zmierzają do podniesienia innowacyjności województwa. Technologie kosmiczne są wpisane w strategię rozwoju regionu, czego konkretnym odzwierciedleniem jest powstający w Zielonej Górze Park Technologii Kosmicznych. CBK PAN jest partnerem w także w tym przedsięwzięciu. Park ma być gotowy do końca 2021 roku, a jego budowa kosztować będzie 60 milionów złotych.

Robotyka kosmiczna to pierwszy krok w działalności zielonogórskiego oddziału CBK PAN. W dalszej perspektywie aktywność naukowców zostanie rozszerzona o systemy nawigacji satelitarnej (GNSS), satelitarne obserwacje Ziemi, czy tematykę bezpieczeństwa na orbicie i zagrożeń związanych z przestrzenią kosmiczną (space situational awareness). Pracami nowotworzonego ośrodka pokieruje prof. Marek Banaszkiewicz, w przeszłości pełniący rolę dyrektora Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej.

Zielona Góra to nie pierwszy oddział Centrum Badań Kosmicznych PAN, najważniejszej i najbardziej zasłużonej dla badań kosmicznych jednostki naukowej w Polsce. Choć instytut swoją główną siedzibę ma w Warszawie, część naukowców Centrum na stałe pracuje we Wrocławiu (Zakład Fizyki Słońca) oraz w Borówcu koło Poznania (Obserwatorium Astrogeodynamiczne). Opracowane i zbudowane przez CBK PAN instrumenty stale pracują także m.in. w podziemiach zamku w Książu, w polskiej stacji polarnej na Svalbardzie (Arktyka), jak również na kilkunastu satelitach i sondach kosmicznych, badających najbliższe otoczenie Ziemi i ciała Układu Słonecznego – od Słońca po krańce heliosfery.

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: Sekretarz Naukowy CBK PAN

Na zdjęciu: Otwarcie nowego oddziału CBK PAN. Źródło: Krzysztof Kubasiewicz/lubuskie.pl

Reklama