Przejdź do treści

Pierścień ciemnej materii

Gromada galaktyk CI 0024+17. źr. universetoday.com

Podczas opracowywania map rozmieszczenia materii w gromadzie galaktyk CI 0024+17 astronomowie uzyskali jeden z najsilniejszych dowodów na istnienie ciemnej materii we Wszechświecie. Z obserwacji wykonanych za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a wyodrębniono pierścień materii otaczający nowe, powstałe z czołowego zderzenia dwóch gromad skupisko galaktyk.

Ciemna materia nie jest widoczna dla obserwatora w sposób bezpośredni, ale jej położenie jest możliwe do określenia w wyniku analizy grawitacyjnego oddziaływania z materią zwykłą.

Gęstsze skupiska ciemnej materii bardziej zniekształcają światło pochodzące od galaktyk tła niż obszary gdzie tej materii jest niewiele

Obserwowana gromada galaktyk znajduje sie ok. 5 mld lat świetlnych od nas, a sam pierścień ma ok. 2.6 mln lat świetlnych średnicy. O powstaniu takiego pierścienia nie wiemy zbyt wiele, ale z komputerowych symulacji kolizji gromad galaktyk wynika, że ciemna materia opada na centrum nowej gromady, a następnie zostaje odrzucona. Podczas owego odrzutu i zmiany kierunku wzajemna grawitacja spowalnia rozchodzenie się materii i w efekcie gromadzi ją w postaci obserwowanej obręczy.

 

Źródło: universetoday.com | Karolina Wojtkowska

Na ilustracji: Gromada galaktyk CI 0024+17. źr. universetoday.com

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama