Przejdź do treści

Statek Crew Dragon wynosi astronautów w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w historycznym locie

img

Z kosmodromu Kennedy Space Center po raz pierwszy wystartował statek Crew Dragon z astronautami na pokładzie. Astronautów w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w historycznej misji wyniosła rakieta Falcon 9.

30 maja odbył się pierwszy załogowy lot statku Crew Dragon firmy SpaceX do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W misji Demo-2 astronauci NASA Douglas Hurley i Robert Behnken zostali wyniesieni w kierunku ISS za pomocą rakiety Falcon 9.


Przebieg przygotowań i lotu

Była to druga próba startu misji Demo-2. Rakieta miała wystartować w środę, jednak niesprzyjające warunki pogodowe wymusiły przerwanie startu kilkanaście minut przed wyznaczonym czasem.

W sobotę również pogoda nad kosmodromem Kennedy Space Center na Florydzie była niepewna. Prognozy dawały tylko 50% szans na dogodne warunki do startu. Mimo to NASA i SpaceX zdecydowali się przeprowadzić przygotowania do startu.

img

Astronauci ubrali skafandry i trzy godziny przed startem udali się za pomocą samochodu Tesla X do platformy startowej LC-39A. Załoga zajęła miejsce w statku i została zabezpieczona w fotelach. Około dwie godziny przed planowanym startem zamknięto właz do kapsuły i dokonano testów szczelności i testów komunikacji.

Godzinę przed startem wszystkie systemy statku i rakiety były sprawne. 15 minut później przystąpiono do głosowania Go/No-Go, które zezwoliło na tankowanie rakiety. Kilka minut później oddaliło się ramię dostępowe dla rakiety, a potem uzbrojono system ucieczkowy statku. 35 minut przed startem rozpoczęto tankowanie rakiety.

img

Pięć minut przed startem statek przeszedł na wewnętrzne zasilanie. 45 sekund przed startem wydano ostatnią zgodę na rozpoczęcie misji.

Dolny stopień rakiety Falcon 9 odpalił 9 silników Merlin 1D o 21:22. Rakieta zaczęła się wznosić i opuszczać stanowisko startowe. Lot przebiegał pomyślnie i po 2 minutach i 33 sekundach swoją pracę zakończyły silniki dolnego stopnia. Trzy sekundy po tym stopień odłączył się od rakiety.

img

2 minuty i 44 sekundy po starcie nastąpiło uruchomienie pojedynczego silnika Merlin 1D Vac w górnym stopniu. Silnik ten działał do 8 minuty i 47 sekundy. Wtedy rakieta wraz ze statkiem znalazły się na niskiej orbicie okołoziemskiej.

W tym samym czasie odrzucony dolny stopień wykonał powrót na Ziemię i po 9 minutach i 22 sekundach wylądował na autonomicznej barce na Oceanie Atlantyckim.

img

Statek Crew Dragon odłączył się od górnego stopnia rakiety Falcon 9 dokładnie 12 minut po starcie. Kilkadziesiąt sekund później nastąpiło otworzenie sekcji nosowej, odsłaniającej port dokowania.


Kiedy dokowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?

Teraz statek Crew Dragon z astronautami będzie w kolejnych godzinach wykonywał odpalenia synchronizujące orbitę z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i pozwalające zbliżyć się do kompleksu. W niedzielę o 0:45 czasu polskiego planowane jest połączenie z astronautami w statku Crew Dragon. Wydarzenie będzie transmitowane przez NASA i SpaceX na ich kanałach YouTube.

Prawie 18 godzin po starcie statek powinien znaleźć się w pobliżu strefy bezpieczeństwa 400 m od stacji.

18 godzin i 15 minut po starcie statek zbliży się do stacji na odległość 220 m, do drugiego punktu kontrolnego. 18 godzin i 50 minut po starcie zostanie przeprowadzone głosowanie ws. zgody na dokowanie z ISS. 19 godzin i 6 minut po starcie Crew Dragon zadokuje do portu w amerykańskim module Harmony. W Polsce będzie wtedy 31 maja, godzina 16:29.

 

Opracował: Rafał Grabiański

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca ze stakiem Crew Dragon z dwoma astronautami na pokładzie. Źródło: NASA/SpaceX.

 

 

 

 

Reklama