Przejdź do treści

Pierwsza asteroida odkryta w Nowym Roku

Asteroida 2014 AA odkryta w ramach nadzorowanego przez agencję kosmiczną NASA projektu Catalina Sky Survey, w dniu 1 stycznia 2014 roku. Źródło: CSS/LPL/UA

Wczesnym rankiem 1 stycznia 2014 w ramach prowadzonego obecnie projektu Catalina Sky Survey w pobliżu miasta Tucson w Arizonie zarejestrowano przelot ciała, które zostało sklasyfikowane jako niewielka asteroida. Miała ona wymiary około 2 - 3 metrów i była na kursie kolizyjnym z Ziemią.

 

Asteroida oznaczona numerem katalogowym 2014 AA to pierwsza odkryta asteroida w Nowym Roku. Najprawdopodobniej weszła w ziemską atmosferę w nocy lub nad ranem czasu EST.

 

Dzięki trzem prowadzonym niezależnie obserwacjom wyznaczono parametry orbity ciała. Bill Gray z Minor Planet Center (Cambridge, Massachusetts) i Steve Chesley z programu NASA Near-Earth Object (NEO, Pasadena, Kalifornia) zgadzają się co do tego, że obiekt musiał spalić się w atmosferze – w całości lub częściowo. Wyniki obliczeń podane przez Chesley'ego sugerują ponadto, że zderzenie z nią mogło zajść w dość szerokim zakresie długości geograficznych – od Ameryki po wschodnią Azj. Najbardziej prawdopodobnym miejscem kontktu jest jednak Zachodnia Afryka.

 

Jest natomiast bardzo mało prawdopodobne, by asteroida mogła przetrwać zderzenie z ziemską atmosferą w całości. Naukowcy argumentują, że jej rozmiary były zbliżone do rozmiarów innego takiego ciała - asteroidy 2008 TC3, która całkowicie rozpadła się nad północną częścią Sudanu w październiku 2008 roku. 2008 TC3 to, obok 2014 AA, jeden z dwóch przykładów odkrycia stosunkowo dużych ciał zbliżających się do Ziemi tuż przed bezpośrednim kontaktem. Obecnie w przypadku 2014 AA naukowcy analizują również kilka słabych sygnałów zarejestrowanych na falach infradźwiękowych w różnych częściach świata, mogą być one bowiem w jakiś sposób skorelowane z wejściem asteroidy w atmosferę.

 

Catalina Sky Survey (CSS) – to nowoczesny program badawczy, w ramach którego poszukuje się tych asteroid i komet, które mogą teraz lub w niedalekiej przyszłości stanowić zagrożenie dla Ziemi.  Projekt uruchomiono w kwietniu 1998 w Obserwatorium Stewarda w Arizonie. W ramach systematycznie prowadzonego przeglądu nieba w latach 1973-2012 odkryto już ponad osiemnaście tysięcy planetoid.

 

 

Źródło: EK | astronomy.com

 

Na zdjęciu: Asteroida 2014 AA odkryta w ramach nadzorowanego przez agencję kosmiczną NASA projektu Catalina Sky Survey, w dniu 1 stycznia 2014 roku. Źródło: CSS/LPL/UA

 

(Tekst ukazał się pierwotnie w Serwisie edukacyjnym PTA Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama