Przejdź do treści

Pierwsza astronautka z Chin wykonuje spacer kosmiczny

img

Chińscy astronauci Zhai Zhigang i Wang Yaping przeprowadzili trzeci spacer kosmiczny w historii działania Chińskiej Stacji Kosmicznej. Wang stała się pierwszą Chinką, która pracowała w skafandrze spacerowym w przestrzeni kosmicznej.

Trwa 2. Ekspedycja na Chińskiej Stacji Kosmicznej (Tiangong). Do stacji poleciała 16 października trzyosobowa załoga w statku Shenzhou 13. Astronauci Zhai Zhigang, Wang Yaping oraz Ye Guangfu spędzą na pokładzie jedynego obecnie modułu stacji Tianhe 6 miesięcy.

7 listopada 2021 r. Zhai i Wang wyszli na spacer kosmiczny na zewnątrz modułu Tianhe. Celem spaceru było kontynuowanie prac instalacyjnych przy zewnętrznym ramieniu robotycznym. Jednym z zadań był montaż specjalnej złączki i elementów które umożliwią później połączenie dużego ramiona modułu Tianhe z mniejszym ramieniem, które przyleci wraz z modułem badawczym Wentian w 2022 r.

Spacer rozpoczął się o 20:28 czasu lokalnego. Astronauci wyszli na zewnątrz korzystając z przedniego portu modułu Tianhe. Spacer trwał do 1:16 w nocy. Łącznie więc astronauci pracowali na zewnątrz przez 4 godziny i 42 minuty.

img
Wang Yaping podczas wyjścia przy włazie modułu Tianhe. Źródło: Guo Zhongzheng/Xinhua.

Dla Zhai był to drugi w karierze spacer kosmiczny. Swój pierwszy spacer odbył w misji Shenzhou 7 w 2008 roku. Był to też wtedy pierwszy spacer kosmiczny przeprowadzony przez Chiny w historii. Wang podczas tego wyjścia jako pierwsza kobieta z Chin wykonała spacer kosmiczny.

Wang nosiła podczas spaceru nowy skafander kosmiczny Feitian, przywieziony do stacji przez statek towarowy Tianzhou 3 we wrześniu 2021 r. Zhai miał na sobie również chiński skafander Feitian - jeden z tych które wykorzystywane już były podczas poprzednich spacerów.

img
Ye Guangfu pozostający w hermetyzowanej części modułu Tianhe i nadzorujący spacer kosmiczny z środka. Źródło: Guo Zhongzheng/Xinhua.

Obecna załoga misji Shenzhou 13 spędzi na stacji 6 miesięcy. Ich powrót na Ziemię jest planowany na kwiecień 2022 r. W przyszłym roku do stacji poleci kolejna długotrwała misja Shenzhou 14. W czasie jej trwania do stacji zostaną dołączone dwa moduły: Wentian i Mengtian, które zwiększą możliwości prowadzenia badań.

 

 

Więcej informacji:

 

Na podstawie: Xinhua/NSF

Opracował: Rafał Grabiański
 

 

Na zdjęciu: Zhai Zhigang podczas spaceru kosmicznego przy wyjściu w przedniej sekcji modułu Tianhe. Źródło: Xinhua.


 

Reklama