Przejdź do treści

Pierwsza gwiazdka wigilijna 2020

Symboliczne gwiazdki

O tym, jakie obiekty astronomiczne będą pierwszą gwiazdką wigilijną, pisaliśmy już kilkakrotnie, ale warto przypomnieć temat w samą w Wigilię.

Według tradycji wigilijną wieczerzę rozpoczyna się, gdy pojawi się na niebie pierwsza gwiazda. Często jednak bywa, że w rolę „pierwszej gwiazdki” wcielają się planety i dokładnie tak będzie również w tym roku.

Pierwszymi kandydatami są Jowisz z Saturnem, które miały niezwykle bliską koniunkcję 21 grudnia, a więc 24 grudnia nadal są prawie nierozróżnialne jako osobne punkty. Z tej pary dużo jaśniejszy jest Jowisz, ale Saturn też ma blask porównywalny z jasnymi gwiazdami. Jowisza i Saturna możemy zobaczyć nisko nad południowo-zachodnim horyzontem. Co ciekawe, jedną z hipotez o tym, jakie zjawisko astronomiczne jest opisywane w biblijnym przekazie o Mędrcach ze Wschodu, jest właśnie koniunkcja Jowisza i Saturna, która w 7 roku p.n.e. zdarzyła się aż trzy razy, co na pewno zwróciło uwagę osób analizujących gwiazdy i planety na niebie w ówczesnych czasach.

Drugą kandydaturę na gwiazdę wigilijną stanowi Mars. Świeci on na niebie zdecydowanie wyżej niż Jowisz i Saturn oraz nadal ma bardzo jasny blask (w październiku miał tzw. opozycję i maksimum blasku).

Z kolei jeśli chcemy poszukać prawdziwej gwiazdy, to tutaj również są dwie kandydatki. Gdy spojrzymy na zachodnią stronę nieba, jako pierwszą możemy dostrzec Wegę. Z kolei gdy wzrok zwrócimy na stronę północno-wschodnią, najjaśniejsza jest Kapella.

Zachód Słońca nastąpi o godz. 15:26, plus minus około 20 minut, w zależności od naszego miejsca pobytu w Polsce. Oznacza to, że około godziny 16 albo nieco później można zacząć wypatrywać pierwszej gwiazdki.

Przy okazji wypatrywania pierwszej gwiazdki redakcja Uranii chciałaby życzyć wszystkim Czytelnikom zdrowych Świąt i spełnienia astronomicznych marzeń.

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

 

Na zdjęciu:

Symboliczne gwiazdki. Źródło: Daniel Reche / Pexels.

Reklama