Przejdź do treści

Pierwsza rakieta studentów Politechniki Rzeszowskiej

Rakieta XYZ KNK i jej twórcy

26 maja 2022 roku, z okazji Światowego Dnia Kosmosu zorganizowanego przez Podkarpackie Centrum Innowacji w Rzeszowie, studenci Politechniki Rzeszowskiej zaprezentowali pierwszą w historii uczelni rakietę. Nie ma ona jeszcze oficjalnej nazwy, a roboczo nazywana jest XYZ KNK.

To pierwsza w historii rakieta zaprojektowana i zbudowana przez studentów Politechniki Rzeszowskiej, a dokładniej – członków Koła Naukowego Kosmonautyki (KNK). Głównym celem realizacji projektu było wtajemniczenie studentów w tajniki świata rakiet, aerodynamiki i silników rakietowych, aby mieli możliwość poznaną na wykładach teorię wykorzystać w praktyce.

Decyzja o budowie rakiety zapadła w listopadzie 2021 roku, w trakcie pierwszego spotkania po reaktywacji koła. Prace projektowe rozpoczęły się w marcu 2022 roku, a już trzy miesiące później konstrukcja była gotowa. Nad rakietą pracowało dwanaście osób. W skład zespołu konstruktorskiego weszli: Adam Welc, Bartosz Hryń, Filip Podwyszyński, Jakub Tomczyk, Kamil Łokaj, Piotr Kruglej, Maja Sowińska, Marcin Dul, Mateusz Pyrka, Paweł Baran, Sabina Gefert, Wiktor Kopacz oraz Łucja Ignac.

Obecność w zespole Piotra Krugleja tłumaczy tak szybkie tempo budowy rakiety. Piotr ma ogromne doświadczenie w budowie rakiet jeszcze z czasów licealnych. To jego ogromna pasja. W 2016 roku (miał wtedy osiemnaście lat) dostał się do finału Konkursu Młodych Naukowców Explory. Już wtedy budował rakiety sondażowe służące do badań zjawisk panujących w niskich oraz wysokich partiach ziemskiej atmosfery. Ponadto stworzył jedyną w województwie lubelskim rakietę Lutnia-2, zdolną przekroczyć barierę dźwięku, której pułap miał wynosić pięć kilometrów. W swojej pasji miał wsparcie od Polskiego Towarzystwa Rakietowego. Aktualnie Piotr Kruglej jest studentem pierwszego roku technologii chemii na Politechnice Rzeszowskiej oraz czwartego roku zarządzania w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Rakieta XYZ KNK oficjalnie została zaprezentowana 26 maja 2022 roku w tracie lokalnego kosmicznego wydarzenia Podkarpackie Space Day. Prezentacja wzbudziła zainteresowania zarówno uczestników konferencji, jak i lokalnych mediów. Rakietę mieli okazję obejrzeć przedstawiciele Lockheed Martin, PZL Mielec, ILot Łukasiewicz oraz Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

Rakieta nadal nie otrzymała nazwy. Studenci liczą, że swoim projektem zainteresują jakąś firmę, która zechce nazwać rakietę w zamian za wsparcie finansowe KNK.

Cel budowy rakiety

Celem budowy rakiety było opracowanie taniej platformy wielokrotnego użytku, która będzie wykorzystywana do testowania w praktyce szeregu rozwiązań  inżynierskich implementowanych w trakcie realizacji bardziej zaawansowanych projektów rakietowych. Rakieta XYZ będzie w zasadzie obiektem, na którym członkowie KNK będą szlifowali swoje inżynierskie umiejętności w praktyce. Chodzi przede wszystkim o:

  • testowanie własnych silników rakietowych,
  • testowanie własnego komputera pokładowego,
  • opracowywanie procedur bezpieczeństwa,
  • opracowywanie procedur startowych.


Rakieta została wykonana z laminatu włókna szklanego. Jest zaprojektowana do lotów poddźwiękowych na niskich pułapach. Wystarczy jednak odkręcić kilka śrubek, zmienić silnik na mocniejszy – i rakieta osiągnie prędkość naddźwiękową i pułap około czterech kilometrów.

Dane techniczne rakiety:

  • Długość: 1550 mm
  • Średnica: 63 mm
  • Masa startowa: 4 kg
  • Pułap maksymalny: 4000 m
  • Prędkość maksymalna 350 m/s
  • Główne materiały: laminat szklany, aluminium


Konstruktorzy planują przetestować rakietę na poligonie w Drawsku Pomorskim, prawdopodobnie w czasie jesiennych LRE (Lotów Rakiet Eksperymentalnych organizowanych przez PTR) na przełomie września i października.

Studenci mają nadzieję, że już niedługo KNK dołączy do grona kół biorących udział w międzynarodowych konkursach rakietowych, w tym w największych na świecie zawodach inżynierii rakietowej Spaceport America Cup.

Źródło: KNK Politechniki Rzeszowskiej/Piotr Kruglej

Opracowanie:  Paweł Z. Grochowalski

Reklama