Przejdź do treści

Pierwsze chińskie starty rakiet orbitalnych w 2023 roku

start

Chiny rozpoczęły 2023 rok dwoma startami rakietowymi. Z kosmodromu Wenchang wystartowała rakieta Długi Marsz 7A z trzema tajnymi ładunkami, a z kosmodromu Jiuquan przeprowadzono udany start rakiety Ceres 1 z zestawem pięciu satelitów.

Pierwsza chińska misja satelitarna odbyła się 8 stycznia 2022 r. Z kosmodromu Wenchang wystartowała rakieta o średnim udźwigu Długi Marsz 7A. W swoim 11. locie w historii na orbitę transferową do pozycji geostacjonarnej (GTO) wyniesiono trzy satelity.

Największym ładunkiem misji był satelita Shijian 23. Mianem Shijian określane są satelity o publicznie niesprecyzowanym dokładnie celu. W oficjalnej komunikacji ten konkretnie statek ma wykonywać eksperymenty naukowe i testować nowe technologie. Shijian 23 został zbudowany przez szanghajskie zakłady SAST.

Dla przykładu poprzednie satelity tej serii, np. wysłany w 2019 r. Shijian 20 testował nowoczesną platformę DFH 5 dla ładunków telekomunikacyjnych o bardzo wysokiej przepustowości i napędem elektrycznym. Shijian 21 również był wystrzelony w kierunku orbity geostacjonarnej w 2021 r. i stanowił test zdejmowania niedziałających satelitów z orbity geostacjonarnej.

Pozostałe ładunki lotu to satelity Shiyan 22A i 22B. Mianem Shiyan oznaczane są podobnie jak przy serii Shijian satelity „testowe” – najczęściej niewiele wiadomo o ich przeznaczeniu. W przypadku tej pary w oficjalnej komunikacji jest podane, że to satelity obserwacji środowiska kosmicznego. Dokładnie nie wiemy czego te obserwacje mają dotyczyć.

Drugim chińskim startem rakietowym w 2023 r. był lot prywatnej lekkiej rakiety Ceres 1 firmy Galactic Energy. W udanym locie wysłano zestaw 5 satelitów od różnych klientów.

Najbardziej znanym satelitą tej misji był Tianqi 13 - kolejny element budowanego od 2018 r. systemu telekomunikacyjnego Tianqi na potrzeby Internetu Rzeczy. Wysłana też została para satelitów rozpoczynająca nową konstelację badań meteorologicznych Tianmu. Brak jednak szczegółów o jej dokładnym przeznaczeniu. Dwa pozostałe statki to zbudowany przez uczniów chińskiego gimnazjum edukacyjny Nantong Zhongxue oraz Keji 1, o którym nic nie wiadomo.

 

 

Na podstawie: Xinhua/NSF/Gunter's Space Website

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu tytułowym: Start rakiety Długi Marsz 7A z misją Shijian 23, Shiyan 22A/22B. Źródło: Pa Xiaoxu/Xinhua.

 

Reklama