Przejdź do treści

Pierwsze dni misji Chang'e 4 na powierzchni Księżyca

img

4 stycznia 2019 roku Chiny przeszły do historii jako pierwsze państwo, które posadziło na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca sondę kosmiczną. Po kilkunastu dniach od historycznego lądowania łazik z lądownikiem znajdują się w czasie pierwszej nocy księżycowej.

O samym lądowaniu na Księżycu i eksperymentach jakie zabrała ze sobą misja pisaliśmy w osobnym artykule. Dziś podsumowujemy pierwsze dni działania urządzeń na Srebrnym Globie.

Chińska Agencja Kosmiczna opublikowała nagranie z operacji lądowania.


Źródło: CNSA/Planetary.org

Sonda wylądowała 3 stycznia 2019 roku o 3:26 czasu polskiego w Basenie Biegun Południowy – Aitken – dużym basenie uderzeniowym, zajmującym znaczącą część (średnica 2500 km) niewidocznej strony Księżyca. Lądownik „trafił” w miejsce między czterema niewielkimi kraterami.

moon
Źródło: NASA/GSFC/Arizona State University

Tego samego dnia (wg polskiego czasu) łazik wyjechał z platformy lądownika na powierzchnię naszego naturalnego satelity. Dotknięcie powierzchni Księżyca przez koła łazika Yutu 2 nastąpiło o 15:22 czasu polskiego.

yutu2
Łazik Yutu-2 po wyjeździe z lądownika. Źródło: CNSA/CLEP.

6 stycznia łazik przeszedł w tryb hibernacji spowodowany wysokim kątem padania promieni słonecznych w tym regionie Księżyca. Miało to na celu zapobiec przegrzaniu się elektroniki.

10 stycznia lądownik wykonał pierwszą panoramę 360 stopni miejsca lądowania.

panorama
Źródło: CNSA/CLEP

15 stycznia zespół misji opublikował zdjęcia eksperymentu ze sztuczną biosferą na pokładzie lądownika. Umieszczono w niej ziemniaki, rzodkiewnika pospolitego, rzepak, ziarna bawełny, jajeczka muszek owocowych i drożdże. Całkowita masa sztucznej biosfery wynosi 2,6 kg.

Rozwój roślin i organizmów żywych obserwowały dwie kamery. Aby biosfera mogła funkcjonować została wypełniona powietrzem, znajdowała się tam ziemia dla roślin i dostarczana była woda ze specjalnego zbiornika. Całość była też kontrolowana termicznie (z utrzymywaną temperaturą 25 stopni Celsjusza).

Z informacji przekazanej przez naukowców na konferencji wynika, że z pozyskanych obrazów można było potwierdzić udane wykiełkowanie jedynie bawełny.

biosfera
Zdjęcie z łazika Yutu-2. Na środku widać jedno wykiełkowane nasiono bawełny. Jest to pierwsza sztuczna biosfera wysłana na Księżyc. Źródło: Xinhua.

Eksperyment zakończył się w momencie nadejścia w ten rejon Księżyca nocy. W zamkniętej biosferze temperatura spadła wtedy poniżej -50 stopni Celsjusza.

Pod koniec stycznia, gdy skończy się noc księżycowa łazik wznowi operacje. Teraz inżynierowie misji planują w jakim kierunku się uda. Okolica z licznymi kraterami to wyzwanie dla sprzętu. Z pierwszych analiz topografii wynika, że najbezpieczniejszy będzie kierunek północno-zachodni.

Na koniec portrety wykonane wzajemnie przez łazik i lądownik.

yutu2
Zdjęcie łazika Yutu-2 wykonane przez lądownik misji Chang'e 4 11 stycznia 2019 roku. Źródło: CNSA.

ladownik
Lądownik misji Chang'e 4 w obiektywie kamery terenowej łazika Yutu-2. Fotografię wykonano 11 stycznia 2019 roku. Źródło: CNSA.

droga
Grafika przedstawiająca drogę łazika Yutu-2 od wylądowania na powierzchni Księżyca. Położenie przedstawione na fotografii w dniu 11 stycznia podczas wykonywania sobie wzajemnie zdjęć przez łazik i lądownik. Źródło: Xinhua/Jin Liwang.

Źródło: CNSA/Planetary/Xinhua

Więcej informacji:

Reklama