Przejdź do treści

Pierwsze filmy z Marsa chińskiej sondy Tianwen 1

img

W tym tygodniu dwie nowe misje zaczęły krążyć wokół Marsa. Zjednoczone Emiraty Arabskie z powodzeniem umieściły na orbicie swoją sondę Al-Amal, a Chiny dzień później weszły na orbitę statkiem Tianwen 1.

Chińska sonda Tianwen 1 weszła na orbitę wokół Marsa 10 lutego 2021 roku. Dwa dni później państwowe media opublikowały pierwsze filmy, utworzone z sekwencji zdjęć wykonanych przez kamery na sondzie. 

W pierwszej części filmu, zrobionej z kamery wycelowanej w antenę komunikacyjną, widać powierzchnię Marsa z kraterami.

W drugiej części filmu, z inżynieryjnej kamery monitorującej stan paneli słonecznych, widać pojawiającą się w kadrze planetę z wyraźnie widoczną krawędzią marsjańskiej atmosfery.

Film został zarejestrowany w czasie manewru hamowania, którego celem było wejście na orbitę wokół Marsa. Świadczyć o tym mogą widoczne drgania paneli słonecznych.

Zdjęcia wykonywane były co około 3 sekundy przez 30 minut. W filmie widocznym poniżej wyświetla się 10 klatek na sekundę, więc jest on przyspieszony około 30 razy.


Źródło: CGTN.

Droga Tianwen 1 na Marsa zaczęła się startem na rakiecie Długi Marsz 5 23 lipca 2020 roku. Jest to pierwsza samodzielna misja Chin do Czerwonej Planety. Wcześniej, w 2011 roku, Chińczycy wysłali orbiter Yinghuo-1 wraz z rosyjską misją Fobos-Grunt. Jednak start się nie powiódł i ładunki utracono jeszcze przed opuszczeniem orbity okołoziemskiej.

Obecnie statek Tianwen 1 znajduje się na wstępnej orbicie o wymiarach 400 × 180 000 km i okresie obiegu 10 dni. W najbliższych tygodniach poprzez serię manewrów będzie obniżał swoją orbitę, aż do osiągnięcia docelowej eliptycznej orbity o wymiarach 265 km × 12 000 km i okresie obiegu niecałych 8 godzin.

W maju od statku ma odłączyć się lądownik z łazikiem. Celem lądowania będzie płaski region Utopia, który odwiedzała amerykańska misja Viking 2 w 1976 roku. Jeżeli lądowanie się powiedzie, Chiny będą drugim państwem po Stanach Zjednoczonych, które posadziło bezpiecznie na powierzchni Marsa łazik.

Zasilany panelami słonecznymi pojazd ma działać na powierzchni przez 3 miesiące. Orbiter będzie prowadził prace z góry przez co najmniej jeden marsjański rok (czyli prawie 2 ziemskie lata).

 

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: Xinhua/CGTN

 

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Zdjęcie z filmu sondy Tianwen 1 podczas wchodzenia na orbitę wokół Marsa. Źródło: CNSA/CGTN.

Reklama