Przejdź do treści

Pierwsze satelity Starlink w 2021 roku wysłane na orbitę

img

Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na niską orbitę okołoziemską 17. paczkę satelitów telekomunikacyjnych Starlink. Dolny stopień rakiety pobił rekord ponownego wykorzystania i powrócił na Ziemię ósmy raz.

20 stycznia przeprowadzono pierwszy w 2021 roku start rakiety Falcon 9 z satelitami Starlink. Rakieta wystartowała ze stanowiska SLC-39A na kosmodromie w Kennedy Space Center o 14:02 czasu polskiego.

Lot przebiegł pomyślnie i nieco ponad godzinę po starcie 60 nowych satelitów Starlink zostało wypuszczonych przez górny stopień rakiety na wstępną orbitę.

Dolny stopień o nr seryjnym B1051 wrócił na Ziemię i wylądował o własnym napędzie na barce autonomicznej JRTI na Oceanie Atlantyckim. Było to już ósme wykorzystanie tego egzemplarza członu, co jest nowym rekordem firmy SpaceX. B1051 wykonał wcześniej misje: Demo-1 do ISS, RADARSAT, Starlink L3, Starlink L6, Starlink L9, Starlink L13 oraz SXM-7.

SpaceX pobiło także rekord czasu przygotowania użytego stopnia do kolejnego lotu. Człon B1051 wykonał dzisiejszą misję jedyne 39 dni przed swoim poprzednim lotem.


Ponad 1000 satelitów Starlink

Starlink to – budowana przez firmę SpaceX – sieć satelitów telekomunikacyjnych na niskiej orbicie okołoziemskiej, która ma zapewnić dostęp do sieci Internet w miejscach, gdzie naziemny dostęp do takich usług jest zawodny lub niedostępny.

Satelity operują na orbicie o wysokości około 550 km. Obecnie wszystkie statki trafiają na orbity o inklinacji 53 stopni.
 


Więcej o sieci StarlinkKażdy z wysłanych satelitów Starlink 1. generacji waży około 260 kg i jest wyposażony w anteny obsługujące pasma radiowe Ka i Ku. Każdy statek ma zamontowane specjalne osłony zmniejszające odbijanie promieni słonecznych od anten. Po wypuszczeniu na orbicie satelity rozkładają swoje pojedyncze panele słoneczne i po testach działania każde z urządzeń odpala silniki jonowe Halla, by trafić na docelową orbitę kołową o wysokości 550 km.

W pierwszej fazie na powłoki orbitalne o wysokości 550 km ma trafić około 1500 satelitów. Kolejne setki statków będą później wysyłane na nieco inne orbity (różniące się inklinacjami i nieznacznie też wysokością).

W momencie publikacji tego artykułu SpaceX dysponuje flotyllą 951 satelitów. We wszystkich startach wysłano już 1015 statków, ale część (głównie z testowej serii V0.9) została już zdeorbitowana.

Trwają też testy beta usługi dostępu do Internetu za pomocą tej sieci satelitarnej. W relacji z poprzedniego startu Starlink w listopadzie 2020 roku pisaliśmy o pierwszych doświadczeniach użytkowników.

Okazuje się, że użytkownicy otrzymują przepustowości 100 Mb/s i opóźnienia w zakresie 20 ms – 40 ms, czyli znacznie lepiej od konkurencyjnych rozwiązań korzystających z satelitów na orbicie geostacjonarnej.

Oprócz Stanów Zjednoczonych i Kanady w ostatnim czasie pojawili się pierwsi użytkownicy testowi z Wielkiej Brytanii.

 

 

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: SpaceX/NSF/SpaceNews

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca z satelitami Starlink L16. Źródło: SpaceX.

 

 

Reklama