Przejdź do treści

Pierwsze starty rakiet orbitalnych w lutym. Nieudany lot chińskiej Hyperbola 1, rosyjski Sojuz wynosi satelitę wojskowego

img

Luty zaczął się dwoma startami rakiet orbitalnych. Tylko jedna z nich umieściła jednak ładunek na orbicie.


Nieudany lot prywatnej chińskiej rakiety

1 lutego z kosmodromu Jiuquan wystartowała rakieta Hyperbola 1 prywatnego chińskiego przedsiębiorstwa iSpace. Był to drugi lot tego systemu. Po jego udanym debiucie w 2019 roku, firma iSpace stała się pierwszym prywatnym podmiotem w Chinach, który wysłał ładunek na orbitę.

Tym razem misja się jednak nie powiodła. Rakieta została uszkodzona w początkowej fazie lotu, w okolicy czasu największego ciśnienia aerodynamicznego w locie. Ładunkiem na rakiecie był testowy nanosatelita standardu CubeSat 6U Fangzhou-2 pekińskiej firmy Beijing Space Ark Space Technology.

Nie wiadomo, czy awaria wpłynie na rozwijaną przez firmę dwustopniową rakietę na metan i ciekły tlen Hyperbola 2. Plany firmy są ambitne, gdyż ten system ma być częściowo odzyskiwalny – dolny stopień rakiety ma wracać na Ziemię i lądować na silnikach rakietowych, podobnie jak czyni to Falcon 9 firmy SpaceX.


Pierwszy start Rosji

2 lutego z rosyjskiego kosmodromu Plesieck wystartowała rakieta Sojuz 2.1b. W udanym locie umieściła na orbicie wojskowego satelitę zwiadu elektronicznego Lotos S1.

Lotos S1 to już piąty satelita szpiegowskiej sieci Liana, która została zaproponowana w 1993 roku jako zastępstwo dla sowieckich sieci Celina i US-PM, odpowiadających wcześniej za zwiad elektroniczny.

Pierwszy satelita programu został wysłany na orbitę 20 listopada 2009 roku. Był to prototypowy satelita oznaczony jako Lotos S. Statek o podobnej konfiguracji poleciał w 2014 roku. Dopiero w 2017 i 2018 roku poleciały pierwsze dwa satelity serii S1, które są już produkcyjnymi egzemplarzami systemu.

Satelity tej sieci są budowane przez zakłady TsSKB Progress i bazują na platformie satelitarnej Jantar, wykorzystywanej w innych satelitach szpiegowskich Rosji. Oprócz Lotosów w ramach sieci Liana na orbitę miały trafiać statki Pion-NKS, które miały stanowić komponent dedykowany śledzeniu obcych statków morskich (odpowiednik dawnej sieci US-PM). Na razie jednak nie wiadomo, kiedy pierwszy taki satelita miałby polecieć.


Podsumowanie

Na świecie przeprowadzono już 8 udanych startów rakiet orbitalnych w 2021 roku. Lot Sojuza 2.1b był pierwszym przeprowadzonym przez Rosję. Pierwszy nieudany lot w tym roku przypisać można Chinom.

 

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: RussianSpaceWeb/NSF

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Rakieta Sojuz 2.1b startująca z satelitą Lotos S1. Źródło: Roskosmos.

 


 

Reklama