Przejdź do treści

Pierwsze światło Landsat 9

Miasto Katmandu, stolica Nepalu, widoczne jest w lewym dolnym rogu zdjęcia z satelity Landsat 9. Katmandu leży w dolinie na południe od Himalajów. Lodowce i jeziora utworzone przez wody polodowcowe są widoczne w górnej części ujęcia. Źródło: NASA/Landsat 9.

Landsat 9 to wspólna misja satelitarna agencji kosmicznej NASA i U.S. Geological Survey (USGS). Satelita poleciał na orbitę Ziemi we wrześniu tego roku. Teraz opublikowano jego pierwsze obrazy Ziemi.

Obrazy – wszystkie z nich zostały zarejestrowane 31 października 2021 roku – są już dostępne online. Stanowią zapowiedź tego, w jaki sposób misja ma pomóc ludziom w zarządzaniu ważnymi zasobami naturalnymi i jednocześnie zrozumieniu wpływu zmian klimatu na cywilizację. Dane z Landsat 9 mają być cennym uzupełnieniem dotychczasowych danych satelitarnych, pozyskiwanych już przez blisko 50 lat obserwacji Ziemi z kosmosu.

Pierwsze zdjęcia z Landsata 9 to też krytyczne obserwacje dotyczące naszej zmieniającej się planety, w tym dane o ziemskich krajobrazach i liniach brzegowych widzianych z kosmosu. Takie obrazy satelitarne mogą w praktyce przyczynić się nie tylko do poprawy jakości naszego przyszłego życia, ale i ratowania życia. NASA chce w przyszłości ciągle współpracować z USGS w celu upowszechnienia i poprawy dostępności tych danych na całym świecie – także po to, by ludzkość lepiej zrozumiała zakres zniszczeń spowodowanych kryzysem klimatycznym, ale i dla lepszego zarządzania praktykami rolniczymi, ochroną cennych zasobów czy skuteczniejszego reagowania na klęski żywiołowe.  

Te pierwsze zdjęcia pokazują między innymi miasto Detroit wraz z sąsiednim jeziorem St. Clair, skrzyżowania miast i plaż wzdłuż zmieniającej się linii brzegowej Florydy oraz zdjęcia z Navajo Country w Arizonie, które wzbogacą dostępne już danych pomagające w monitorowaniu kondycji upraw i zarządzaniu nawadnianiem. Nowe zdjęcia dostarczają również cennych informacji o zmieniających się Himalajach oraz krajobrazach przybrzeżnych wysp i liniach brzegowych północnej Australii.

Pod względem konstrukcyjnym Landsat 9 przypomina swojego satelitarnego poprzednika, Landsata 8 (który został wystrzelony w kosmos w 2013 roku i wciąż pozostaje na orbicie), ale ma kilka ulepszeń. Nowy satelita przesyła na Ziemię dane z wyższą rozdzielczością radiometryczną, umożliwiając wykrywanie bardziej subtelnych różnic, zwłaszcza w ciemniejszych obszarach, takich jak akweny czy gęste lasy. Może na przykład rozróżniać ponad 16 000 odcieni (!) koloru o danej długości fali, podczas gdy jego inny przodek, satelita Landsat 7, wykrywa tylko 256 odcieni. Ta zwiększona czułość pozwoli użytkownikom Landsata 9 zobaczyć znacznie bardziej subtelne zmiany na Ziemi.

Pierwsze światło to kamień milowy dla użytkowników Landsata, pierwsza szansa na to, by naprawdę zobaczyć jakość jego obrazów. Zdjęcia wyglądają fantastycznie! – mówi Jeff Masek z NASA, naukowiec misji Landsat 9. Gdy Landsat 9 zacznie działać w duecie z Landsatem 8, otrzymamy istne bogactwo danych, które pozwolą monitorować zmiany zachodzące na naszej planecie z krokiem czasowym wynoszącym zaledwie osiem dni.

Landsat 9 jest wyposażony w dwa instrumenty, które rejestrują obrazy: Operational Land Imager 2 (OLI-2) zbierający światło widzialne i podczerwone na dziewięciu różnych długościach fal, oraz Thermal Infrared Sensor 2 (TIRS-2) wykrywający promieniowanie cieplne w dwóch kanałach,celem pomiaru temperatury powierzchni Ziemi i jej zmian. To te instrumenty mają ostatecznie dostarczać użytkownikom Landsata 9 szczegółowych informacji na temat jakości upraw, stanu nawodnienia, jakości wody, nasilenia pożarów, wylesiania, cofania się lodowców czy ekspansji miast. Dzięki temu mamy szansę ujrzeć na własne oczy, jak Ziemia zmieniała się na przestrzeni dziesięcioleci i zmienia się nadal. Może to także pomóc w planowaniu przyszłych działań.

Zespół Landsat 9 przeprowadza teraz 100-dniowy etap kontrolny, obejmujący testowanie systemów satelity i kalibrację jego instrumentów w ramach przygotowań do przekazania misji USGS w styczniu. USGS ma odtąd obsługiwać misję Landsat 9 wraz z misją Landsat 8. Łącznie satelity każdego dnia będą nam dostarczać około 1500 zdjęć powierzchni Ziemi. Dane te będą dostępne publicznie i bezpłatnie na stronie internetowej USGS po rozpoczęciu normalnej pracy operacyjnej nowego satelity.

 

 Białe piaski Pensacola Beach wyróżniają się na zdjęciu z Landsat 9 przedstawiającym Florydę Zachodnią. Miasto Panama widoczne jest pod chmurami przypominającymi prażoną kukurydzę. Landsat 9 i inne satelity teledetekcyjne pomagają śledzić zmiany w liniach brzegowych, w tym rozwój miast i potencjalny wpływ podnoszącego się poziomu mórz.
Na zdjęciu: Białe piaski Pensacola Beach wyróżniają się na zdjęciu z Landsat 9 przedstawiającym Florydę Zachodnią. Miasto Panama widoczne jest pod chmurami przypominającymi prażoną kukurydzę. Landsat 9 i inne satelity teledetekcyjne pomagają śledzić zmiany w liniach brzegowych, w tym rozwój miast i potencjalny wpływ podnoszącego się poziomu mórz. Źródło: NASA/Landsat 9.


Czytaj więcej:


Źródło: NASA

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Na zdjęciu: Miasto Katmandu, stolica Nepalu, widoczne jest w lewym dolnym rogu zdjęcia z satelity Landsat 9. Katmandu leży w dolinie na południe od Himalajów. Lodowce i jeziora utworzone przez wody polodowcowe są widoczne w górnej części ujęcia. Źródło: NASA/Landsat 9.

Reklama