Przejdź do treści

Pierwsze zdjęcia Marsa z sondy ExoMars

Mars - testowe zdjęcie z odległości 41 mln kilometrów
Czy to odległa planeta karłowata? Nie - to Mars sfotografowany przez kamerę sondy ExoMars. Jest to testowa fotografia wykonana z odległości 41 milionów kilometrów i jednocześnie pierwsza fotka Marsa wykonana przez tę europejsko-rosyjską sondę.

Nie dziwcie się, że Mars jest widoczny tylko jako rozmazana plama, a rozdzielczość zdjęcia wynosi 460 kilometrów na piksel. To tylko testowa fotografia dla sprawdzenia czy wszystko działa poprawnie. Europejska Agencja Kosmiczna zapewnia, że wraz ze zbliżaniem się sondy do planety jakość zdjęć będzie rosła.

Wcześniej testowano kamerę robiąc zdjęcia gwiazd, a teraz zdecydowano się sprawdzić ją na obiekcie będącym celem misji. Zdjęcia wykonano 13 czerwca 2016 r., kiedy to sondę i Marsa dzielił dystans 41 milionów kilometrów.

Misja ExoMars jest prowadzona wspólnie przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz rosyjską agencję Roskosmos. 14 marca 2016 r. z kosmodromu Bajkonur wystrzelono sondę ExoMars Trace Gas Orbiter (TGO) oraz lądowniki Schiaparelli. Dotarcie sondy orbitalnej do planety jest spodziewane na 19 października 2016 r. Trzy dni wcześniej ma wypuścić lądownik Schiaparelli.

Warto wspomnieć, że udział w misji mają polscy naukowcy i inżynierowie. Na pokładzie sondy i lądownika są elementy wykonane przez Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz polskie firmy Creotech Instruments i Vigo System S.A.

Więcej informacji:

Źródło: ESA

Na zdjęciu:
Mars sfotografowany 13.06.2016 r. z odległości 41 mln kilometrów przez sondę ExoMars Trace Gas Orbiter. Rozdzielczość wynosi 460 km na piksel. Źródło:  ESA/Roscosmos/ExoMars/CaSSIS/UniBE.


Odcinek "Astronarium" o polskim przemyśle kosmicznym, w tym o detektorach podczerwieni, które poleciały na Marsa.Reklama