Przejdź do treści

Pierwsze zdjęcia z łazika Perseverance

img

Amerykański łazik Perseverance bezpiecznie wylądował w Kraterze Jezero na Marsie. Od razu po dotknięciu powierzchni Czerwonej Planety kamery omijania przeszkód Hazcam wykonały parę fotografii, które w niskiej rozdzielczości zostały przesłane na Ziemię i dotarły tuż po ogłoszeniu udanego lądowania.

Amerykański łazik Perseverance wylądował na powierzchni Marsa. Pojazd miękko przyziemił w planowanej strefie wewnątrz Krateru Jezero 18 lutego o 21.43 czasu polskiego (czas rzeczywisty lądowania).

Komputer pokładowy łazika Perseverance przeszedł od razu po wylądowaniu z trybu EDL do trybu działania na powierzchni. Zaczął wykonywać wtedy serię autonomicznych pierwszych czynności.

Jednym z pierwszych zadań było zrobienie pary zdjęć za pomocą kamer inżynieryjnych Hazcam z przodu i z tyłu pojazdu. Zdjęcia zostały wykonane z niezdjętymi osłonami przeciwpyłowymi, więc są zabrudzone wznieconym przez lądowanie pyłem.

Łazik tuż po wylądowaniu wysłał je w formacie thumbnail, z bardzo obniżoną rozdzielczością.

 

Widok z przedniej kamery Hazcam:

mars

 

Widok z tylnej kamery Hazcam:

mars

 

Jutro rano (wg czasu polskiego) powinniśmy otrzymać te same zdjęcia w już nieco większej rozdzielczości, a następnie zdjęcia z kamer Hazcam skierowanych na koła łazika w wysokiej rozdzielczości.

Dopiero w okolicach weekendu (20–21.02.2021) na Ziemię dotrą pierwsze zdjęcia z kamer Navcam i Mastcam-Z na maszcie, które pokażą dokładnie miejsce lądowania. Wtedy też powinniśmy otrzymać zdjęcia (i dźwięk) zrobione podczas lądowania łazika.

 

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: NASA

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Zdjęcie powierzchni Marsa z przedniej kamery Hazcam łazika Perseverance. Źródło: NASA/JPL-Caltech.

Reklama