Przejdź do treści

Pierwsze zdjęcie z Teleskopu Jamesa Webba - najbłębszy obraz Wszechświata w podczerwieni

Gromada galaktyk SMACS 0723 i soczewkowanie grawitacyjne

NASA udostępniła pierwsze naukowe zdjęcie wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Prezentacji dokonał Joe Biden - prezydent USA. Na fotografii widać tzw. głębokie pole z bardzo odległymi galaktykami.

Początkowo NASA planowała zademonstrować pierwsze pięć zdjęć ze swojego nowego teleskopu we wtorek 12 lipca. Potem jednak zmieniono harmonogram i zdecydowano, iż 11 lipca wieczorem polskiego czasu jedno zdjęcie pokaże prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden, a pozostałe zostaną zademonstrowane podczas konferencji NASA we wtorek.

Transmisja prowadzona przez Biały Dom opóźniła się o kilkadziesiąt minut (co wytłumaczono sprawami ziemskiej polityki dotyczącej Bliskiego Wschodu) i wreszcie mogliśmy zobaczyć "najgłębszy obraz Wszechświata w podczerwieni" uzyskany dotąd przez ludzkość. Ten fragment nieba od tej pory będzie nazywany Pierwszym Głębokim Polem Webba (Webb’s First Deep Field).

Na fotografii widzimy gromadę galaktyk SMACS 0723. Obraz uzyskano poprzez kamerę NIRCam i został utworzony z różnych długości fali, a łączny czas ekspozycji to 12,5 godziny. W zakresie fal podczerwonych uzyskano głębokość przewyższającą głębokie pola Hubble'a z ekspozycjami trwającymi wiele tygodni, co pokazuje możliwości nowego teleskopu. Zapewne z czasem dzięki Teleskopowi Jamesa Webba otrzymamy jeszcze głębsze obrazy Wszechświata.

Gromadę galaktyk SMACS 0723 widzimy na zdjęciu w stanie, jaki miała 4,6 miliarda lat temu. Co więcej, gromada ta działa jako soczewka grawitacyjna, powiększając obrazy galaktyk znajdujących się dalej poza nią. W tych dalekich galaktykach widzimy struktury, których do tej pory nie udało się uzyskiwać dla takich odległości.

Zdjęcie jest jednym z pięciu, które NASA planuje pokazać jako "pierwsze zdjęcia z Teleskopu Jamesa Webba". Wiadomo już jakie będą pozostałe obiekty: Mgławica Carina (NGC 3372), egzoplaneta WASP-96 b, Mgławica Pierścień Południowy (NGC 3132, znana też jako Rozerwana Ósemka), grupa galaktyk Kwintet Stephana.

Mgławica Carina jest jedną z największych i najjaśniejszych mgławic na niebie. Położona jest około 7600 lat świetlnych od nas i widoczna w gwiazdozbiorze Kila. Wiadomo, że znajduje się w niej sporo masywnych gwiazd.

Z kolei WASP-96 b to olbrzymia gazowa planeta poza Układem Słonecznym. Krąży wokół gwiazdy oddalonej 1150 lat świetlnych od Ziemi. Jednego obiegu dookoła swojej gwiazdy dokonuje bardzo szybko, bo zaledwie 3,4 dnia. Planeta około połowy masy Jowisza. Została odkryta w 2014 roku. W przypadku planety będzie pokazane widmo.

Mgławica Pierścień Południowy to obłok gazu wokół umierającej gwiazdy - mgławica planetarna. Jej rozmiary to prawie pół roku świetlnego, a odległość od nas wynosi 2 tysiące lat świetlnych.

Kwintet Stephana to z kolei obiekt pozagalaktyczny. Jest to zwarta grupa galaktyk odległa o 290 milionów lat świetlnych. Została odkryta przez Édouarda Stephana w 1877 roku.

Więcej informacji:

 

Opracowanie: Krzysztof Czart

Źródło: NASA

 

Na zdjęciu: Gromada galaktyk SMACS 0723 i soczewkowanie grawitacyjne. Zdjęcie uzyskane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba jako jedno z pierwszych. Ten obszar nieba nazwano Pierwszym Głębokim Polem Webba (Webb’s First Deep Field). Źródło: NASA, ESA, CSA, and STScI.

 

Reklama