Przejdź do treści

Pierwszy dzień łazika Perseverance na Marsie [zdjęcia]

img

Łazik Perseverance bezpiecznie dotarł na powierzchnię Marsa. Trwa przesył pierwszych zdjęć z lądowania i okolic, w których znalazł się pojazd. Podsumowujemy też jakie będą jego następne działania.

18 lutego na powierzchni Marsa wylądował amerykański łazik Perseverance. Tuż po bezpiecznym przyziemieniu pojazd wysłał za pośrednictwem sondy MRO na Ziemię pierwsze dwa zdjęcia z kamer inżynieryjnych Hazcam. Były to jednak fotografie w niskiej rozdzielczości. Dopiero z czasem podczas następnych sesji łączności pojazd wysłał kolejne dane z procesu lądowania.

Perseverance wylądował w Kraterze Jezero - miejscu, w którym 3,5 mld lat temu znajdowało się jezioro z ciekłą wodą. Zadaniem następcy łazika Curiosity będzie poszukiwanie potencjalnych śladów dawnego życia na Marsie oraz przygotowanie próbek, które zabierze na Ziemię przyszła misja marsjańska.

Pierwsze dni po wylądowaniu upływać będą pod znakiem testów wszystkich podsystemów łazika, zanim łazik przejdzie do wykonywania pierwszych celów misji. Już teraz jednak do inżynierów dotarły informacje wskazujące, że wszystko w pojeździe działa do tej pory jak powinno.


Kiedy film z lądowania?

Na Ziemię już wysyłane są zdjęcia, które zostały wykonane podczas manewru obniżania i lądowania EDL (z ang.: Entry, Descent and Landing). Ze zdjęć tych i nagranego dźwięku zostanie utworzony film obrazujący całą procedurę. Tej sekwencji powinniśmy się spodziewać już w najbliższych dniach.

Tymczasem już otrzymaliśmy jedną klatkę z tego filmu. Przedstawia ona moment, kiedy łazik wisi na nylonowych linach plecaka rakietowego tuż nad powierzchnią Marsa, na moment przed wylądowaniem.

img
Źródło: NASA/JPL-Caltech.


Kamerę w łazika miała też wycelowana amerykańska sonda MRO, która w głównej mierze odpowiadała za pierwszą komunikację z pojazdem. Urządzenie HiRISE na jej pokładzie wykonało zdjęcie, gdy łazik opadał już na plecaku rakietowym, a za nim znajdowała się kapsuła z otwartym spadochronem, którą łazik wcześniej opuścił.

img
Źródło: NASA/JPL-Caltech.


Nowe zdjęcia z łazika na powierzchni

Tuż po wylądowaniu łazik wysłał pierwsze zdjęcia z pary kamer inżynieryjnych Hazcam, które służą do omijania przeszkód terenowych. Zdjęcia te początkowo zostały wysłane w niskiej rozdzielczości, głównie po to, by przesłać na Ziemię coś jak najszybciej po wylądowaniu.

Dalej zaczęły jednak spływać coraz dokładniejsze fotografie z tych kamer. Poniżej pierwsze kolorowe zdjęcie jakie dotarło na Ziemię.

img
Źródło: NASA/JPL-Caltech.

Inna kamera Hazcam wycelowana w jedno z kół łazika uchwyciła taki widok.

img
Źródło: NASA/JPL-Caltech.


Jakie będą następne działania łazika?

Jeszcze dzisiaj zostanie odpalonych kilka ładunków pirotechnicznych, by uwolnić maszt, na którym znajduje się kilka kamer i urządzeń badawczych. Następnie w sobotę maszt ten zostanie postawiony do pozycji pionowej. Po jego postawieniu powinny zostać wykonane pierwsze zdjęcia okolic z kamer nawigacyjnych znajdujących się na nim.

Inżynierowie misji w najbliższych dniach będą dokładnie sprawdzać działanie systemów łazika, zaktualizują jego oprogramowanie i zaczną testy i kalibracje instrumentów naukowych. Dopiero za parę tygodni zostanie sprawdzony ruch ramienia robotycznego i wykonana niewielka jazda próbna.

Za miesiąc lub dwa łazik pojedzie do pierwszego celu misji - płaskiego obszaru w okolicy, gdzie będzie mógł zostać wypuszczony dron Ingenuity, który pojazd niesie pod sobą.


Gdzie dokładnie wylądował łazik?

Na bazie pierwszych wysłanych danych ustalono już położenie łazika w kraterze Jezero. Okazuje się, że znalazł się on bardzo blisko środka elipsy lądowania - czyli strefy, w której planowano, że pojazdowi uda się przyziemić. Poniżej zdjęcie w oddaleniu elipsy lądowania z całym widocznym kraterem Jezero. Niżej bardziej szczegółowy widok na lokalizację łazika.

img

img

 

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: NASA

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu tytułowym: Pierwsze kolorowe zdjęcie z łazika Perseverance wysłane na Ziemię. Zostało wykonane przez jedną z kamer Hazcam. Źródło: NASA/JPL-Caltech.

 

 

Reklama