Przejdź do treści

Pierwszy obraz w wysokiej rozdzielczości ogromnego regionu gwiazdotwórczego w Drodze Mlecznej

img

Astronomowie z USA i Korei Południowej dokonali pierwszych obserwacji radiowych obłoków molekularnych w obrębie masywnego gwiazdotwórczego regionu zewnętrznego Drogi Mlecznej w wysokiej rozdzielczości.

Badany region Drogi Mlecznej nosi nazwę CTB 102 i jest oddalony o około 14 000 lat świetlnych od Ziemi. Jest klasyfikowany jako region HII, co oznacza, że zawiera obłoki zjonizowanych – naładowanych – atomów wodoru. Do tej pory trudno było go badać ze względu na odległość od Ziemi oraz pył i gaz, które zasłaniają widok.

Astronomowie opisują swój pierwszy projekt nowej, wysokiej rozdzielczości mapy tego regionu w pracy niedawno przyjętej do publikacji w „Astrophysical Journal”. Głównymi autorami są Sung-ju Kang, pracownik naukowy w Korea Astronomy and Space Science Institute oraz dawny student Uniwersytetu Stanu Iowa, a także Brandon Marshall, absolwent tej uczelni, który przyjął stanowisko wykładowcy na Uniwersytecie Stanu Nebraska w Kearney. Innymi współautorami są Kerton i Youngsik Kim, Minho Choi i Miju Kang – wszyscy z Korea Astronomy and Space Science Institute.

Kerton powiedział, że astronomowie użyli nowego teleskopu Obserwatorium Radioastronomicznego Taeduk w Korei Południowej, aby przeprowadzić wysokiej rozdzielczości obserwacje tlenku węgla w obłoku molekularnym regionu galaktycznego. Badacze porównali także swoje obserwacje radiowe ze zgromadzonymi już danymi w podczerwieni pochodzącymi z przeglądów WISE oraz Two Micron All Sky Survey. Dane w podczerwieni pozwoliły im na klasyfikację młodych gwiazd tworzących się z regionalnych obłoków molekularnych.  

Astronomowie wykorzystali dane radiowe do opisania fizycznej struktury i charakterystyki nowo zmapowanych obłoków molekularnych regionu – są dość duże (szerokość ok. 180 lat świetlnych, masa równej ok. 100 000 mas Słońca). Następnie wykorzystali dane z obserwacji w podczerwieni, aby określić zawartość młodych gwiazd w obłokach. Wreszcie połączyli dwa strumienie danych, aby zbadać wydajność formowania się gwiazd w regionie galaktycznym.

Zespół donosi, że wydajność formowania się gwiazd w całym obszarze CTB 102 wynosi ok. 5–10%, podobnie jak w przypadku innych olbrzymich obłoków molekularnych w galaktyce. Znaleźli jednak jeden podregion obłoków o wydajności 17–37% (zależne od tego, w jaki sposób obliczana jest masa regionu). To znacznie więcej, niż można by oczekiwać od podregionu tej wielkości. Sugerują, że podregion jest miejscem dla masywnego obłoku młodych, rozwijających się gwiazd osadzonych w obłoku molekularnym.

Kreton stwierdził, że rezultaty obserwacji w wysokiej rozdzielczości są również dowodem na to, że teleskop jest idealny do badań podobnych regionów w naszej galaktyce – istnieje wiele innych potencjalnych regionów.

 

Więcej:
Astronomers take first, high-resolution look at huge star-forming region of Milky Way

High-Resolution Observations of the Molecular Clouds Associated with the Huge HII Region CTB 102

Źródło: Iowa State University

Opracowanie: Agnieszka Nowak

Na zdjęciu: Ogromny obszar gwiazdotwórczy zewnętrznego obszaru Drogi Mlecznej. Owale identyfikują główne podziały regionów obłoków molekularnych, w tym mniejszy 1a, który jest bardzo wydajny w produkcji gwiazd. Źródło: Dzięki uprzejmości Charlesa Kertona

Reklama