Przejdź do treści

AGH Space Systems wysyła do stratosfery pluszowego misia

Miś Stratosferyś - pierwszy polski miś w stratosferze

Studenci z AGH Space Systems wyślą 9 grudnia do stratosfery pierwszego polskiego pluszowego misia. Nazwali go Miś Stratosferyś. Akcja służy promocji 16-tej edycji największej akcji charytatywnej na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, czyli Święta Dzieciom AGH 2019.

9 grudnia w poniedziałek o godz. 12.00 z Krakowa wzbije się w przestworza pierwszy polski pluszowy śmiałek, czyli Miś Stratosferyś. Uniosą go kolorowe baloniki wypełnione helem. Z wyliczeń i testów przeprowadzonych przez członków AGH Space Systems wynika, że taki klaster balonów osiągnie przynajmniej wysokość stratosfery.

Do balonów będzie podpięta gondola w kształcie domku, w której znajdzie się cała elektronika, w tym aparatura radiowa, za pomocą której będzie odbywała się transmisja logo akcji Święta Dzieciom AGH 2019, będą przesyłane zdjęcia robione w trakcie lotu wraz z danymi do przekazania datków na Stowarzyszenie Koliber, wspierające dzieci z chorobami nowotworowymi oraz ich rodziny.

Link do transmisji zostanie udostępniony na fanpage'u AGH Space Systems już w poniedziałek o godzinie 12.00. Osoby, które dysponują odpowiednim sprzętem odbiorczym, są zaproszone do własnoręcznego odbierania i dekodowania obrazków na częstotliwości 144.500MHz w trybie Scottie S2.

Ponieważ gondola musi mieć pilota, wraz z nią poleci dzielny pluszowy miś. Po zakończeniu misji zostanie przekazany na aukcję charytatywną. Dzielny miś-lotnik został ofiarowany przez Galeria Bukowski.

Największa akcja charytatywna na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie nosi nazwę Święta Dzieciom AGH 2019. W tym roku odbywa się jej 16-sta edycja. Zaprasza na nią wszystkich URSS AGH, czyli Uczelniana Rada Samorządu Studentów AGH. Celem akcji jest zbiórka pieniędzy na rzecz Stowarzyszenia Koliber! Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęła dr hab. Anna Siwik, prof. nadzw. Prorektor ds. Studenckich AGH. Start zbiórki to 9 grudnia o godz. 09.00, zakończenie – 12 grudnia o godz. 23.55.

Przez trzy dni Pomocnicy Mikołaja będą chodzić po budynkach Uczelni, akademikach i terenie Uczelni, ubrani w mikołajowe czapki ze specjalnie przygotowanymi puszkami. W trakcie trwania akcji czekają na studentów liczne atrakcje dodatkowe, takie jak: imprezy wieczorne, karaoke czy licytacje. Organizatorzy liczą na pobicie zeszłorocznego rekordu!

Stowarzyszenie Koliber działa od czerwca 2000 roku na rzecz dzieci leczonych z powodu chorób nowotworowych w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Wspiera oddziały, na których dzieci są leczone. Pomagamy zarówno chorym dzieciom, jak i ich rodzinom: od rzeczy prozaicznych po te bardziej skomplikowane. Datki są po to, aby mali pacjenci i ich rodziny mogły skupić się na tym, co najważniejsze, czyli na walce z chorobą.

Paweł Z. Grochowalski

Źródło: AGH Space Systems, URSS AGH, Stowarzyszenie Koliber.

Reklama