Przejdź do treści

Pierwszy spacer kosmiczny astronautów misji Shenzhou 14

spacer kosmiczny

Chińscy astronauci Chen Dong i Liu Yang przeprowadzili 1 września 2022 r. spacer kosmiczny na zewnątrz stacji Tiangong. W wyjściu na zewnątrz wykorzystano po raz pierwszy śluzę spacerową w module Wentian - nowym module badawczym, który przyłączył się do stacji w lipcu.

Zadaniami spaceru były: instalacja zewnętrznej pompy systemu kontroli termicznej na module Wentian, rozłożenie kamery panoramicznej na module Wentian, instalacja platformy warsztatowej na zewnątrz stacji i test awaryjnego powrotu do stacji podczas wykonywania prac spacerowych.

Był to pierwszy spacer załogi misji Shenzhou 14, która przebywa na pokładzie stacji od czerwca. Po raz pierwszy wykorzystano w nim małe ramię robotyczne, które przyleciało do stacji wraz z modułem Wentian. Inżynierowie chcieli też zweryfikować procedury i podsystemy wspierające spacer z nowego miejsca - śluzy w nowym module. Do tej pory wszystkie spacery kosmiczne były wykonywane z sekcji dokowania modułu Tianhe - do lipca 2022 r. jedynego modułu stacji.

Spacer rozpoczął się 1 września 2022 r. o 12.26 czasu polskiego, kiedy właz w śluzie Wentian otworzył Chen Dong. Prace trwały około 6 godzin, a astronauci wrócili do modułu o 18.33. Chińska agencja kosmiczna CNSA podała, że udało się wykonać wszystkie wyznaczone zadania. Na zewnątrz pracowali Chen Dong i Liu Yang - dla obu był to pierwszy spacer kosmicznych w karierze. Na pokładzie stacji spacer nadzorował Cai Xuzhe.

Załoga Shenzhou 14 znajduje się na stacji Tiangong już od 3 miesięcy. Od końca lipca, kiedy do stacji przybył drugi moduł Wentian astronauci poświęcają część czasu pracy na aktywację i testy nowych szaf eksperymentalnych w module, testy małego ramienia robotycznego i weryfikację współpracy między połączonymi modułami Tianhe i Wentian.

Jeszcze we wrześniu powinien odbyć się na stacji Tiangong kolejny spacer kosmiczny.

 

Więcej informacji:

 

Na podstawie: Xinhua/CMSA

Opracował: Rafał Grabiański


Na zdjęciu: Astronauci Liu Yang i Chen Dong podczas powrotu do śluzy w module Wentian po wykonaniu spaceru kosmicznego. Źródło: Xinhua/CMSA.

Reklama