Przejdź do treści

Piknik Naukowy Online startuje 9 maja

Piknik Naukowy Online

24. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik został odwołany przez Organizatorów w związku ze światową sytuacją epidemiologiczną. Ale życie nie lubi próżni i w ten sposób narodził się I Piknik Naukowy Online. Startuje on 9 maja o godzinie 11.00.

Największa plenerowa impreza naukowa w Europie z powodu pandemii COVID-19 musiała przenieść się do Internetu. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w wersji online pełen będzie fascynujących opowieści, wizyt u naukowców oraz prezentacji eksperymentów nadesłanych przez ludzi nauki z Polski i ze świata. Nowością wynikającą z przeniesienia wydarzenia do sieci będzie to, że uczestnicy – również ci najmłodsi – także będą mogli prezentować swoje naukowe dokonania w komentarzach na profilach organizatorów w mediach społecznościowych.

Wydarzenie tradycyjnie rozpocznie się o godzinie 11.00. Z parku przy Centrum Nauki Kopernik Patryk Kuniszewicz, dziennikarz radiowej Czwórki, i Oskar Wojtynowski, popularyzator nauki z Centrum Nauki Kopernik, powitają wszystkich uczestników i zaproszą do wspólnego naukowego świętowania! Aby dołączyć do wirtualnej przygody ze światem nauki, wystarczy dołączyć się do imprezy poprzez media społecznościowe Centrum Nauki Kopernik i Polskiego Radia.

Piknik Naukowy Online to ponad pięćdziesiąt filmów wideo przesłanych przez wystawców zaproszonych do udziału w 2020 roku oraz komentarze na żywo prowadzących i gości spontanicznie przybywających na kocyk przed Centrum Nauki Kopernik.

Prezentowane 9 maja filmy podzielone zostały na jedenaście bloków tematycznych, m.in. „Podróże”, „Klimat i my”, „Strefa przyszłości”, „Eksperymenty”, "„Zrób to sam”, „Strefa zdrowia”, „Strefa rodziny”, „Strefa cywilizacji”, „Strefa astro” oraz wizyty w zaprzyjaźnionych uczelniach i instytucjach, w tym m.in. w Akademii Górniczo-Hutniczej, na Uniwersytecie Warszawskim, na Politechnice Śląskiej, w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, w Muzeum Sportu i Turystyki, w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie czy w Muzeum Azji i Pacyfiku oraz w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Będzie też niespodzianka przygotowana przez gościa z Korei Południowej.

Tematem przewodnim Pikniku Naukowego Online jest KLIMAT. Będzie dużo o klimacie oraz będzie dużo wydarzeń i niespodzianek w pozytywnym klimacie. Bo klimat jest  najważniejszy!

Udział w Pikniku Naukowym Online potwierdziło wiele instytucji i organizacji ze świata nauki i kultury, m.in. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Akademia Nauk, Poltransplant, Fundacja Marsz dla Nauki, Stowarzyszenie Robisz.to, Smart Kids Planet, Centrum Wspierania Rodzin, Centrum Nauki Leonardo da Vinci, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Sportu i Turystyki, Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie, Kanał Elbląski czy Muzeum Azji i Pacyfiku.

Uczestnicy wydarzenia dowiedzą się m.in. na czym polega ozonowanie i jak zrobić ul oraz poznają papier, który ratuje pszczoły. Wśród prezentowanych doświadczeń znajdą się też eksperymenty z wykorzystaniem światła, wody i… suszarki, przeprowadzone przez Magistra Sprężynkę, ulubieńca najmłodszych słuchaczy Polskiego Radia Dzieciom.

Na krótkie spacery w otoczeniu natury uczestników wydarzenia zabierze również Patryk Kuniszewicz, który opowie m.in. o walce przyrody z szalejącymi żywiołami i konsekwencjami zmian klimatycznych.

Organizatorzy wydarzenia zachęcają do wykonywania własnych doświadczeń i dzielenia się nimi w komentarzach. Wszystko z zachowaniem nieodłącznych atrybutów eksperymentowania, czyli maseczek i rękawiczek, które w laboratoriach są zawsze obowiązkowe!

Miłośników kosmosu może zainteresować „Strefa astro”, która staruje o godz. 14.32. Jest to blok 10, w którym będą prezentowały się Centrum Badań Kosmicznych PAN i Klub Astronomiczny Almukantarat.

Ramówka Pikniku Naukowego Online jest  do obejrzenia na profilu fb Centrum Nauki Kopernik oraz poniżej.


Źródło: Polskie Radio, Centrum Nauki Kopernik


RAMÓWKA PIKNIKU NAUKOWEGO ONLINE

(0)
10.55 – powitanie
11.00 – otwarcie Pikniku
11.06 – zapowiedź gościa specjalnego – Korea
11.08 – film specjalny – Busan National Science Museum Korea

(1)
11.14 – zapowiedź 1 bloku filmowego – PODRÓŻE
11.16 – blok 1 – podróże
(Miasto Stołeczne Warszawa, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie, Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski Lokalna Grupa Działania, Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN, Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka)

(2)
11.43 – zapowiedź 2 bloku – KLIMAT I MY
11.45 – blok 2 – Klimat i My
(Jedynka - Program 1 Polskiego Radia, Fundacja Marsz dla Nauki, Wydział Biologii UW, Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk)

(3)
12.00 – zapowiedź 3 bloku – STREFA PRZYSZŁOŚCI
12.02 – blok 3 – Strefa przyszłości
(Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Hyper Poland, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju)

(4)
12.14 – zapowiedź 4 bloku – STREFA EKSPERYMENTÓW 1
12.16 – blok 4 – Strefa eksperymentów 1
(Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne Centrum Leonarda da Vinci, Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki Politechniki Łódzkiej, Koło Naukowe Biotechnologów KNBiotech SGGW, Pokazy Bez Skazy)

(5)
12.36 – zapowiedź 5 bloku – STREFA ZDROWIA
12.38 – blok 5 – Strefa zdrowia
(Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji „Poltransplant”, Ottobock Polska, Warsaw Education Center by Medtronic Poland)

(6)
12.54 – zapowiedź 6 bloku – STREFA RODZINY
12.56 – blok 6 – Strefa rodziny
(Polskie Radio, Smart Kids Planet – Centrum Mądrej Zabawy, Planeta Robotów)

(7)
13.14 – zapowiedź 7 bloku – ZRÓB TO SAM
13.16 – blok 7 – Zrób to sam
(Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa” – FabLab Wbijaj!, Stowarzyszenie Robisz.to, Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN, Centrum Nauki Kopernik, Fundacja Katalyst Engineering)

(8)
13.40 – zapowiedź 8 bloku – STREFA CYWILIZACJI
13.42 – blok 8 – Strefa cywilizacji
(Manufaktura Papieru Czerpanego w Kobyłce, Fundacja Terra Desolata, Centrum Badań Ziemi i Planet – Geoplanet, Muzeum Ziemi w Warszawie PAN)

(9)
14.05 – zapowiedź 9 bloku – STREFA EKSPERYMENTÓW 2
14.07 – blok 9 – Strefa eksperymentów 2
(Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 87 im. 7 Pułku Piechoty AK „Garłuch”, Technikum 27, Szkoła Nauk Ścisłych im. Włodzimierza Kołosa, Wydział Chemii Uniwersytet Warszawski, Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Stowarzyszenie Park Kulturowy Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza, Instytut Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy im. Sylwestra Kaliskiego, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego)

(10)
14.32 – zapowiedź 10 bloku – STREFA ASTRO
14.34 – blok 10 – Strefa astro
(Centrum Badań Kosmicznych PAN / Space Research Centre PAS, Klub Astronomiczny Almukantarat)

(11)
14.39 – zapowiedź 11 bloku – WIZYTY W INSTYTUCJACH
14.40 – blok 11 – Wizyty w instytucjach
(Politechnika Śląska, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Polskie Centrum Fotoniki i Światłowodów, Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie, Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie)
15.00 – podsumowanie i zakończenie

Link do transmisji z możliwością przypomnienia
https://bit.ly/PiknikNaukowyOnline

Reklama