Przejdź do treści

Planetoida (493) Griseldis zderzyła się z inną w marcu br.

Planetoida Pasa Głównego o nazwie (493) Griseldis zderzyła się z innym obiektem w marcu br. Wyniki obserwacji zostały przedstawione 12 listopada na dorocznym spotkaniu Oddziału Nauk Planetarnych Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego (Division for Planetary Sciences #DPS2015) w Waszyngtonie.

Obserwacje wykonane 8-metrowym Teleskopem Subaru na szczycie Mauna Kea 17 marca 2015 pozwoliły na zaobserwowanie "wydłużonego obiektu" (czyli ogona) emitowanego z powierzchni planetoidy Pasa Głównego (493) Griseldis.

Jednak w przeciwieństwie do ogonów/warkoczy kometarnych, które emitowane są w kierunku "od Słońca" w kierunku wiatru słonecznego, strumień emitowany z powierzchni Gryzeldy nie rozciągał się w kierunku anty-słonecznym i na dodatek okazał się krótkotrwały.

Dodatkowe obserwacje przeprowadzone za pomocą 6,5-metrowego teleskopu Magellana cztery doby później także pozwoliły na zaobserwowanie strumienia, choć był on już znacznie słabszy. Zdjęcia wykonane za pomocą 2,2-metrowego teleskopu należącego do University of Hawaii w dniu 24 marca oraz Teleskopem Magellana 18 kwietnia i 21 maja przedstawiały planetoidę zupełnie pozbawioną ogona. Po przeanalizowaniu wcześniejszych obserwacji tego obiektu stwierdzono, że ogon nie występował także na zdjęciach wykonanych w 2010 i 2012 roku.

Naukowcy David Tholen (Institute for Astronomy, University of Hawaii w Manoa), Scott Sheppard (Carnegie Institution) oraz Chad Trujillo (Gemini Observatory) doszli zatem do wniosku, że "obserwacje zgodne są z wystąpieniem zderzenia planetoidy z innym obiektem."

Planetoidy Pasa Głównego okrążają Słońce po orbicie mieszczącej się między orbitami Marsa i Jowisza.

Więcej informacji:

Źródło: University of Hawaii w Manoa

Reklama