Przejdź do treści

Planetoida Florence ma dwa księżyce

Planetoida Florence ma dwa drobne księżyce. 1 września tego roku zarejestrował je radar obserwatorium w Goldstone. Z kolei naukowcy badający Florence za pomocą radaru znajdującego się w Obserwatorium Arecibo pokazali również wyraźny obraz, na którym widać kilka podobnych do kraterów struktur na jej powierzchni.

Obrazowanie radarowe przeprowadzone przy pomocy siedemdziesięciometrowej anteny z ośrodka NASA Goldstone Deep Space Communications Complex pokazuje, że planetoida posiada dwa bardzo niewielkie księżyce. Potwierdzono też, że jej średnica wynosi około 4,5 kilometrów.

Czy planetoidy z własnymi satelitami są jednak rzadkością? Można powiedzieć, że tak. Florence to na dziś dzień dopiero trzeci przypadek asteroidy potrójnej (czyli posiadającej dwa księżyce) w populacji ponad szesnatu tysięcy takich obiektów znajdujących się w pobliżu Ziemi. Wszystkie te potrójne planetoidy odkryto dzięki obserwacjom radarowym. Ostatnim takim układem przed obecnym przelotem Florence była planetoida 1994 CC, której księżyce zarejestrowano w 2009 roku.

Naukowcy nie wiedzą jeszcze zbyt wiele o kształtach i rozmiarach satelitów Florence. Szacuje się, że mogą one mieć średnice nie większe niż 300 metrów, a ich okresy obiegu wokół planetoidy wahają się od około ośmiu godzin w przypadku bliższego do ponad dwudziestu dla dalej położonego księżyca.

Obrazowanie radarowe po raz pierwszy też pokazało nam Florence z bliska. Okazuje się, że ma ona w przybliżeniu kulisty kształt, ale w pobliżu jej równika rozciąga się niezbyt wyraźne wypiętrzenie. Na powierzchni obiektu znajdują się też oiekty przypominające z wyglądu kratery meteorytowe. Naukowcy potwierdzili również, że okres obrotu Florence wokół własnej osi wynosi 2,4 godziny - ten sam wynik uzyskano już wcześniej na podstawie optycznych pomiarów zmian jasności planetoidy.

Obecnie Florence oddala się już od Ziemi. Jej dodatkowe obserwacje radarowe z udziałem anten w Arecibo i Goldstone są jednak zaplanowane na 8 września. Mogą one ukazać kolejne szczegóły powierzchni tego niewielkiego ciała, a także umożliwić dokładniejsze wyznaczenie okresów orbitalnych jego satelitów.

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: NASA, @AreciboRadar

Zdjęcie: planetoida Florence i jej dwa niewielkie satelity zaobserwowane 1 września tego roku przez zespół naukowy z Arecibo.

Źródło: Arecibo Observatory/NASA/NSF

 

Reklama