Przejdź do treści

Początek aktywności Perseidów

Na niebie pojawiły się właśnie pierwsze meteory z roju Perseidów. Ten niewątpliwie najbardziej rozpoznawalny rój meteorów rozpoczyna swoją aktywność na początku trzeciej dekady lipca.

Przez wiele lat za początek aktywności uznawano 25 lipca, wówczas to rój stawał się zauważalny dla obserwatorów wizualnych. Badania przeprowadzone za pomocą współczesnego sprzętu wideo pozwalają twierdzić, że Perseidy aktywne są już w nocy z 17 na 18 lipca.

Obserwacjom wczesnej fazy aktywności będą sprzyjały fazy Księżyca. Pierwsze Perseidy daje się dostrzec głównie w drugiej połowie nocy kiedy to radiant roju wznosi się na tyle wysoko że nawet przy niewielkiej aktywności rzeczywista ilość obserwowanych meteorów dochodzi do kilku na godzinę (w warunkach ciemnego nieba). Wczesne Perseidy wbrew nazwie nie wylatują z gwiazdozbioru Perseusza. Początkowo radiant roju będzie znajdował się dość blisko Kasjopei i w tempie około 1 stopnia na dobę będzie przesuwał się w kierunku północnej części gwiazdozbioru Perseusza.

Perseidy wyróżniają się znaczną prędkością kątową i wyraźnymi śladami widocznymi przez sekundę czy dwie po przelocie meteoru. Aktywność roju będzie wzrastała bardzo powoli, aby osiągnąć swoje maksimum wieczorem 12 sierpnia. Do tego czasu czekają nas jeszcze dwa letnie maksima należące do Capricornidów i Południowych Delta Akwarydów. Oba roje osiągają największą aktywność około 30 lipca.

Więcej informacji:

Reklama